Najpierw PO, potem Samoobrona
28% głosów dla Platformy Obywatelskiej, 18% dla Samoobrony i 14% dla Prawa i Sprawiedliwości - takie byłyby, według Pentora, wyniki wyborów parlamentarnych, gdyby odbywały się one w marcu.
Według sondażu Instytutu Pentor, poparcie dla PO w stosunku do lutego nie zmieniło się, dla Samoobrony - wzrosło o 4%, a dla PiS - wzrosło o 3%.
Na Ligę Polskich Rodzin chciałoby głosować 10% ankietowanych (spadek o 2%), na Unię Wolności - 6% (wzrost o 2%), na SLD - 5% (spadek o 3%) i na SdPl także 5% (bez zmian).
Poniżej progu wyborczego znalazłoby się PSL - 4% (spadek o 2%), KPEiR - 2% (bez zmian) i Unia Pracy - 1% (spadek o 1%).
Gdyby SLD i UP zdecydowały się wystartować do wyborów w koalicji, otrzymałyby 6% głosów (spadek o 4%), a więc mniej niż próg wyborczy, który dla koalicji jest określony na 8% ważnych głosów.
Pentor pytał też o poparcie dla sposobu sprawowania władzy przez prezydenta i premiera. W przypadku Aleksandra Kwaśniewskiego złe oceny wyraziło 67% respondentów (wzrost o 7%), a dobre - 33% (spadek o 7%). To najgorszy wynik prezydenta od początku kadencji.
Niezadowolenie ze sposobu sprawowania funkcji przez Marka Belkę wyraziło 79% badanych (wzrost o 2%), natomiast aprobatę - 21% (spadek o 2%).
Rząd cieszy się poparciem 9% ankietowanych (bez zmian), a niezadowolenie ze sposobu jego funkcjonowania wyraża 91% (wzrost o 1%). Pracę Sejmu akceptuje 6% respondentów (spadek o 2%), a krytykuje 94% (wzrost o 2%).
Znacznie większym uznaniem cieszą się władze administracji lokalnej. Zadowolenie z pracy wojewodów wyraża 41% badanych (60% jest niezadowolonych). Lepsze proporcje są w przypadku starostów - 46% zadowolonych i 54 proc. niezadowolonych, a najlepsze oceny uzyskali burmistrzowie i wójtowie - 49% aprobaty i 52% dezaprobaty.
Poparcie dla przemian ustrojowych w kraju po 1989 roku deklaruje 54% Polaków (spadek o 2%), a dezaprobatę - 32% (wzrost o 2%).
Sondaż zrealizowano w dniach 5-6 marca na 1002-osobowej, reprezentatywnej próbie Polaków.