ycipk-2edoxz

Najnowsza broń w amerykańskim arsenale nuklearnym. Pierwszy test nowej bomby

Amerykanie przeprowadzili pierwszy lotniczy test kwalifikacyjny nowej samolotowej bomby jądrowej B61-12. To najnowsza broń w amerykańskim arsenale nuklearnym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bomby B61
Bomby B61 (Department of Defense)
ycipk-2edoxz

O próbie, która miała miejsce 14 marca na poligonie w stanie Nevada poinformowało ministerstwo energetyki USA, któremu podlega produkcja broni nuklearnej.

W komunikacie poinformowano, że pozbawioną materiału rozszczepialnego bombę zrzucono z myśliwca bombardującego F-16, a "test służył zbadaniu nienuklearnych funkcji bomby jak też zdolności samolotu do jej użycia".

Była to pierwsza z prób, których cała seria odbędzie się w ciągu najbliższych trzech lat w ramach kwalifikowania B61-12 do służby. Trzy lotnicze testy rozwojowe bomby przeprowadzono pomyślnie w 2015 roku.

ycipk-2edoxz

- Ta demonstracja pełnej skuteczności systemu w rzeczywistych warunkach zrzutu oznacza kolejne osiągnięcie programu wprowadzania na uzbrojenie B61-12. Pomyślny test dostarczył istotnych danych dla potwierdzenia, że bombę skonstruowano zgodnie z wymogami wojska. Odzwierciedla to trwałość działań USA na rzecz bezpieczeństwa narodowego oraz bezpieczeństwa naszych sojuszników i partnerów - oświadczył współkierujący programami wojskowymi generał Michael Lutton.

Najnowsza bomba USA

B61-12 zastąpi znajdujące się obecnie w lotniczym arsenale nuklearnym USA cztery wcześniejsze warianty bomby B61 oraz bombę B83 - ostatnią z zachowanych dotąd bomb o mocy wybuchu rzędu megatony. Przewiduje się, że pierwsza nowa bomba będzie gotowa w marcu 2020 roku, a cały program przezbrajania zostanie zrealizowany do roku 2024.

Jak podaje NNSA, liczba amerykańskich lotniczych bomb jądrowych zmniejszy się przy tym o 53 proc., a ilość zawartego w nich materiału rozszczepialnego aż o 87 proc. - ale bez jakiegokolwiek uszczerbku dla militarnej wartości arsenału. B61-12 ma w porównaniu z wcześniejszymi wariantami mniejszą moc wybuchu, ale równoważy to jej system precyzyjnego naprowadzania na cel.

ycipk-2edoxz

Bogaty arsenał amerykańskiej broni

Broń atomowa zalicza się do broni masowego rażenia (inne tego typu bronie to chemiczna i biologiczna). Pozostałe rodzaje broni zaliczają się do konwencjonalnych. Przed kilkoma dniami Amerykanie użyli najpotężniejszej bomby ze swojego arsenału broni konwencjonalnej.

W Afganistanie przeciwko dżihadystom z tzw. Państwa Islamskiego wykorzystali GBU-43/B, zwaną "matką wszystkich bomb". Klasyfikuje się ją oficjalnie jako masywną bombę detonująca w powietrzu (Massive Ordnance Air Blast - MOAB). Jedynym jej nosicielem jest taktyczny samolot transportowy C-130 Hercules.

Ważąca 9,5 ton bomba zawiera 8,5 ton materiału wybuchowego H6 - mieszaniny trotylu, heksogenu i sproszkowanego aluminium.

ycipk-2edoxz

Powietrzny wybuch bomby GBU-43/B na wysokości dwóch metrów nad ziemią wytwarza kulę ognia i potężną fale uderzeniową, wysysając jednocześnie całość tlenu z położonych w strefie eksplozji tuneli i uśmiercając ludzi, którzy się w nich znajdują. Powstały wskutek wybuchu krater ma ponad sto metrów średnicy.

GBU-43/B została wprowadzona na uzbrojenie w 2003 roku, ale użycia w boju doczekała się dopiero teraz.

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Podziel się
ycipk-2edoxz
ycipk-2edoxz