Trwa ładowanie...
d2ww5fi
09-11-2006 16:15

Najlepiej żyje się w Norwegii, na Islandii i w Australii

Norwegia, Islandia, Australia,
Irlandia i Szwecja to najlepsze do życia kraje, które znalazły się
na czele tegorocznego ONZ-owskiego rankingu Wskaźnik Rozwoju
Społecznego (HDI). Klasyfikuje on 177 państw pod kątem jakości
życia. Polska figuruje w nim na 37. pozycji, za Węgrami i
Argentyną, a przed Chile i Bahrajnem.

d2ww5fi
d2ww5fi

HDI określa poziom życia na podstawie takich mierników jak długość życia, poziom edukacji (z uwzględnieniem poziomu analfabetyzmu i średniego czasu edukacji) oraz dochód na jednego mieszkańca (skorygowany o lokalne koszty życia).

Na ósmym miejscu oenzetowskiej agendy ds. rozwoju (UNDP) znalazły się Stany Zjednoczone, po Kanadzie i Japonii.

Na czele rankingu znalazły się kraje o wysokim PKB, w których ludzie mają większe szanse edukacyjne i lepszą opiekę zdrowotną. Na końcu są kraje afrykańskie, ze względu na szerzenie się tam AIDS.

W Norwegii ludzie są 40 razy bogatsi niż w Nigerii, która znalazła się na ostatniej pozycji.

d2ww5fi

Z zestawienia wynika, że dla 31 krajów o niskim wskaźniku rozwoju społecznego długość życia wynosi zaledwie 46 lat, podczas gdy w krajach bogatych żyje się o 32 lata dłużej.

Niektóre kraje uznano za oferujące swoim mieszkańcom lepszą jakość życia - mimo niskiego PKB - niż kraje o wyższym dochodzie. Takim krajem jest Wietnam - biedny pod względem dochodu narodowego.

Odwrotnie jest w przypadku Bahrajnu, którego PKB jest dwukrotnie wyższy niż w Chile, ale poziom życia - niższy, ze względu na słabe wyniki w edukacji i analfabetyzm.

Polska figuruje na 37. miejscu, za Węgrami i Argentyną, a przed Chile i Bahrajnem.

d2ww5fi

Jak przypomina w swoim raporcie UNDP, wskaźnik HDI "nie jest w żaden sposób wyczerpującą miarą rozwoju. Nie uwzględnia takich ważnych czynników jak poszanowanie praw człowieka i wolności politycznej". Zdaniem autorów raportu, HDI "daje jedynie szerszy pryzmat", przez który można spojrzeć na postęp i złożone relacje między dochodem a dobrobytem ("well-being").

Pod względem długości życia Polak może liczyć na dożycie 74,6 lat, tak samo jak Argentyńczyk i podobnie jak mieszkańcy Ekwadoru i Bahrajnu (74,5). Pod tym względem plasujemy się na pozycji 45., podczas gdy w Norwegii i Francji spodziewać się można dożycia 79,6 lat.

Najdłużej żyje się w Japonii - 82,2 lat. Na przeżycie ponad 80 lat liczyć mogą też mieszkańcy Hongkongu, Islandii, Szwajcarii, Australii, Szwecji. Prawie 80 lat żyją mieszkańcy Nowej Zelandii i Austrii, zajmujących miejsca 13. i 14.

d2ww5fi

Pod względem wskaźnika wykształcenia na pierwszym miejscu jest Australia, na drugim - Dania, a Norwegia na trzecim. Kolejne pozycje zajmują Finlandia, Nowa Zelandia, Irlandia.

Polska na pozycji 38. sąsiaduje z Boliwią (36.) i Peru (37.) oraz Szwajcarią (39.) i Brazylią (40.).

Najwyższy PKB na mieszkańca mają: 1. Luksemburg (69 961 dolarów), 2. USA (39 676), 3. Irlandia (38 827), 4. Norwegia (38 454), 5. Islandia (33 051) i 6. Szwajcaria (33 040).

d2ww5fi

Polska z PKB na mieszkańca wynoszącym 12 974 dolary jest na miejscu 48., za Argentyną (13 298) i Litwą (13 107), a przed Saint Christopher i Nevis (12 702) oraz Antiguą i Barbudą (12 586).

W porównaniu z krajami europejskimi Polska uplasowała się w rankingu przed Litwą, Słowacją, Chorwacją, Łotwą, Bułgarią. Jesteśmy jednak za większością krajów unijnych.

Na ostatnich miejscach, przed Nigerią, sklasyfikowano Sierra Leone, Mali, Burkinę Faso, Gwineę-Bissau, Republikę Środkowoafrykańską, Czad, Etiopię, Burundi, Mozambik i Demokratyczną Republikę Konga.

d2ww5fi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ww5fi
Więcej tematów