Najgorsze oceny dla Sejmu, Senatu i prezydenta
W marcu pogorszyły się oceny działalności Sejmu, Senatu oraz prezydenta. Obie Izby parlamentu uzyskały w marcu najgorsze oceny z dotychczas notowanych; natomiast urząd prezydenta - najbardziej krytyczne od początku prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego - wynika z sondażu CBOS.
Po raz pierwszy, odkąd Aleksander Kwaśniewski został wybrany na prezydenta, pozytywnie ocenia go tylko niespełna połowa społeczeństwa: 47% jest dobrego zdania o jego prezydenturze, a 40% - złego.
W stosunku do lutego aprobata dla urzędu prezydenta zmniejszyła się o 9 pkt proc., a krytycyzm wzrósł o 6 pkt proc.
Jak podkreśla CBOS, większa część sondażu został przeprowadzona przed oświadczeniem Aleksandra Kwaśniewskiego, w którym odmówił stawienia się przed komisję śledczą ds. PKN Orlen.
W marcu 84% ankietowanych źle oceniło działalność Sejmu. Jedynie 8% jest dobrego zdania o tej Izbie. Od lutego CBOS zanotował 3-punktowy spadek akceptacji dla Sejmu i 5-punktowy wzrost dezaprobaty.
Po ubiegłomiesięcznej poprawie oceny pracy Sejmu powróciły do poziomu ze stycznia, kiedy to były najgorsze w historii.
Działalność Senatu dobrze ocenia 13% Polaków, natomiast 65% jest zdania, że pracuje on źle. W porównaniu z ubiegłym miesiącem, opinie o pracy Senatu także się pogorszyły i obecnie są najgorsze z dotychczasowych.
Sondaż przeprowadzono w dniach 4-7 marca na liczącej 1025 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.