Trwa ładowanie...
d1cpczr

Najemcy mieszkań komunalnych toną w długach. Są winni miastu 162 mln zł

Lokatorzy gdańskich mieszkań komunalnych winni są miastu ponad 162 mln zł. Statystycznie każde mieszkanie jest zadłużone na 9 tys. Lokatorom w ciągu ostatniego roku udało się odpracować 1,6 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najemcy mieszkań komunalnych toną w długach. Są winni miastu 162 mln zł
(WP.PL, Fot: Tomasz Gdaniec)
d1cpczr

Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych wynajmuje ponad 18 tys. mieszkań o łącznej powierzchni ponad 815 tys. km kwadratowych. Tym samym zapewnia dach nad głową dla 55 tys. mieszkańców miasta.

Większość lokatorów płaci swoje należności terminowo. Jednak okresowo zdarzają się trudniejsze przypadki. Obecnie wszyscy dłużnicy winni są miastu w sumie 162 mln zł z tytułu nieopłaconych czynszów. Jednak ponad 20 proc. tej kwoty to ustawowe odsetki. Statystycznie na jedno mieszkanie komunalne przypada ponad 9 tys. zł zaległości. Rekordziści potrafią być winni równowartość własnego mieszkania.

Sprawdziliśmy, jak wygląda zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych w Gdańsku na tle największych polskich miast. Niestety, wyższy dług mają wyłącznie krakowscy lokatorzy. Ich zadłużenie względem miasta to 189 mln. Mniejsze problemy z regulowaniem czynszu mają zarówno wrocławianie (120 mln) oraz szczecinianie (150 mln).

d1cpczr

Urzędnicy próbują odzyskać czynsz różnymi sposobami. Najprostszym rozwiązaniem jest wysłanie wezwania do zapłaty. Następnie pracownicy ZNK kontaktują się z lokatorem osobiście lub telefonicznie. Najemca jest informowany o możliwości rozwiązania umowy. Ostatecznym krokiem jest skierowanie sprawy do sądu i późniejsza egzekucja komornicza.

- Z naszej dotychczasowej praktyki wynika, że informacja o możliwości rozwiązania umowy oraz eksmisji zazwyczaj skutkuje i dochodzi do ugody - informuje Wirtualną Polskę Agnieszka Kukiełczak, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Jednym ze sposobów spłaty zadłużenia są prace na rzecz miasta. W ten sposób w ciągu ostatniego roku ponad 380 osób „oddało” 1,642 mln zł, a przez 10 ostatnich lat kwota ta urosła do ponad 6 mln. Od początku 2015 roku stawka za godzinę odpracowywania wzrosła z 10 do 12 zł. W ten sposób można niwelować nie tylko swoje, ale również cudze długi. Aby skorzystać z możliwości odpracowania, należy zgłosić się do Biura Obsługi Mieszkańców, właściwego dla miejsca zamieszkania, gdzie zostaną ustalone warunki jego wykonania. Charakter prowadzonych prac porządkowych zależny jest od pory roku, np. zimą odśnieża się chodniki oraz sypie piasek.

d1cpczr

Podziel się opinią

Share
d1cpczr
d1cpczr
Więcej tematów