Najdłuższy talk show na świecie i jajecznica
Próba pobicia rekordu Guinnessa w prowadzeniu
najdłuższego radiowego talk show, smażenie gigantycznej jajecznicy
z 5 tys. jaj, zawody operatorów maszyn górniczych to niektóre
atrakcje rozpoczętego w Lubinie (Dolnośląskie) II
Jubileuszowego festynu Polskiej Miedzi.
Marszałek Sejmu Józef Oleksy, honorowy patron festynu, zorganizowanego dla uczczenia 30-lecia największej kopalni należącej do KGHM - Zakładów Górniczych Rudna oraz 25-lecia Huty Miedzi Cedynia, zainaugurował zabawę dokonując własnoręcznie spustu miedzi w replice średniowiecznego pieca do wytopu kruszcu. Ubrany w specjalny płaszcz i wyposażony w inne hutnicze akcesoria najpierw skruszył rudę uderzając w nią młotem, a następnie - poinstruowany przez hutników - wypuścił stopioną miedź.
Piec ten jest wybudowany na wzór dymarki, w której od trzynastego wieku wytapiano miedź. Jego rozpalanie do uzyskania odpowiedniej temperatury zajęło nam sześć godzin - powiedział jeden z organizatorów przedsięwzięcia, Andrzej Kowalski.
Przy smażeniu jajecznicy pracowało siedem osób. Szef kuchni, Andrzej Kuliczkowski powiedział, że oprócz pięciu tysięcy jaj trafiło do niej m.in. 30 kg wędzonki, a także szczypiorek. Daniem tym poczęstowano ok. 2,5 tys. osób.
Na lubińskim lotnisku, gdzie odbywa się festyn przygotowano także studio radiowe, gdzie od rana trwa próba pobicia rekordu w prowadzeniu najdłuższego radiowego talk show. Zadania tego podjęli się dwaj dziennikarze Polskiego Radia Wrocław: Dariusz Litera i Marek Obszarny. Obecny rekord, zapisany w Księdze Guinnessa, należy do Brytyjczyka Nicka Lawrence z rozgłośni Three Counties i wynosi 33 godziny.
We wrześniu 2000 r. Litera i Obszarny poprowadzili najdłuższy program radiowy, który bez przerwy trwał 93 godziny i 10 minut. Tym samym Polskie Radio Wrocław jako pierwsza w Polsce rozgłośnia publiczna wpisana została do Księgi Rekordów Guinnessa. Wtedy dziennikarze bili rekord na wrocławskim Rynku.