ŚwiatNajbogatsi Szwajcarzy jeszcze bogatsi

Najbogatsi Szwajcarzy jeszcze bogatsi

Trzysta najbogatszych osób w Szwajcarii wzbogaciło się jeszcze bardziej w roku 2004 - wynika z corocznego rankingu publikowanego przez szwajcarskie pismo gospodarcze "Bilan".

Łącznie trzystu bogaczy zgromadziło w sumie 369 miliardów franków szwajcarskich (238 mld euro), o 17 mld więcej niż w roku 2003, co jednak wciąż wynosi mniej, niż suma jaką dysponowali w roku 2000, kiedy posiadali 420 mld franków.

W Szwajcarii mieszka 99 miliarderów. Czołówka rankingu nie zmienia się od kilku lat. Najbogatszymi ludźmi są Ingwar Kamprad, założyciel sieci sklepów Ikea i rodzina Rausing - właściciele opakowań Tetra Pak.

78-letni Kamprad, zamieszkały w kantonie Vaud, szczyci się fortuną ocenianą przez miesięcznik "Bilan" na 15-16 miliardów franków.

Mieszkająca w tym samym kantonie rodzina Rausing posiada fortunę niewiele mniejszą - szacuje się ją na 14-15 miliardów franków.

Rodziny Oeri i Hoffmann - potomkowie założycieli szwajcarskiej grupy farmaceutycznej Roche - znaleźli się na miejscu trzecim z 12- 13 miliardami franków.

Na czwartej pozycji uplasował się Ernesto Bertarelli - właściciel grupy Serono (biotechnologie) z 9-10 miliardami, wspólnie z założycielem firmy Synthes (materiały medyczne), Hansjörgiem Wyssem.

Połowa trzystu najbogatszych to cudzoziemcy, którzy wybrali zamieszkanie w Szwajcarii ze względów podatkowych.

Najbogatsza z kobiet w rankingu bogaczy to Charlene de Carvalho- Heineken, dziedziczka piwnej fortuny z 5-6 miliardami franków. Ma ona o miliard więcej niż Atena Onassis, wnuczka greckiego armatora Arystotelesa Onassisa. Polityk Christoph Blocher posiada 2-2,5 mld franków.

Na listę fortuny dostali się w tym roku dwaj zegarmistrzowie - Rolf Schnyder (zegarki Ulysse Nardin) i Carlos Dias (zegarki Roger Dubuis). Do grona 300 bogaczy dołączył w tym roku pisarz Alain de Botton.

Zaś wśród osób, które posiadają fortuny wynoszące około 200 milionów franków szwajcarskich, figurują Josef Ackermann, szwajcarski bankier stojący na czele Deutsche Bank, Henri Meier, (były dyrektor finansowy grupy Roche) i Fritz Gerber (były prezes Roche).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)