Trwa ładowanie...
d3ixhzf
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Najbliższe noce pod znakiem "spadających gwiazd"

Sobotnia i niedzielna noc to najlepszy moment na podziwianie "spadających gwiazd", czyli roju meteorów zwanych Perseidami. Jeśli wybierzemy ciemne miejsce i przyzwyczaimy wzrok do ciemności, możemy zobaczyć kilkadziesiąt "spadających gwiazd" w ciągu godziny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rój meteorów Perseidów
Rój meteorów Perseidów (PAP, Fot: DPA/Marcus Fuehrer)
d3ixhzf

Specjaliści z Centrum Nauki Kopernik wyjaśniają, że "spadające gwiazdy" to meteory, które pojawiają się w górnych warstwach atmosfery. Krótki i jasny błysk przecinający nocne niebo to efekt przelotu przez atmosferę cząstek materii, nie większych od ziarnka piasku.

- W tym roku moment maksimum roju Perseidów jest spodziewany 12 sierpnia między godziną 9 a 21.30 naszego czasu, z najbardziej prawdopodobnym momentem w okolicach godziny 16.30 - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Dodał, że nie jest to czas korzystny dla obserwatorów w Polsce, bo wtedy panuje jeszcze dzień. - Na pewno warto jednak wyjść na obserwacje w nocy z 11 na 12 i z 12 na 13 sierpnia. W drugiej połowie nocy, kiedy gwiazdozbiór Perseusza, z którego wybiegają Perseidy, świeci wysoko nad naszymi głowami, możemy liczyć na grube kilkadziesiąt meteorów na godzinę - zauważył astronom.

d3ixhzf

Perseidy są aktywne od połowy lipca. Ich aktywność sukcesywnie rośnie. Problem w tym - zwrócił uwagę astronom - że w tym roku pełnia Księżyca wypadała 2 sierpnia, a silny blask Srebrnego Globu uniemożliwia obserwacje słabszych zjawisk meteorowych.

- Pełnia już jednak za nami, Księżyc w czwartek znalazł się w ostatniej kwadrze, a więc warunki do obserwacji roju zrobią się co najmniej dobre, a w okolicach samego maksimum wręcz doskonałe - dodał naukowiec.

Wyjaśnił przy tym, że choć Perseidy wybiegają z konkretnego miejsca na niebie znajdującego się na pograniczu konstelacji Perseusza, Kasjopei oraz Żyrafy, to widać je na całym niebie.

- Znaczne ważniejsze od patrzenia w jakieś konkretne miejsce jest więc wybranie do obserwacji ciemnego miejsca, z którego widać cały lub prawie cały nieboskłon i odpowiednie zaadoptowanie wzroku do ciemności. Dopiero po około kwadransie unikania ostrych źródeł światła nasz wzrok przyzwyczaja się do ciemności i jest w stanie rejestrować nawet bardzo słabe meteory - dodał astronom.

d3ixhzf

W Warszawie wspólne obserwowanie roju Perseidów organizuje Centrum Nauki Kopernik (CNK). Organizatorzy zapraszają miłośników astronomii w sobotę o godz. 21 do Parku Odkrywców.

- Wystawimy teleskopy, wygasimy wszystkie światła, będą leżaki i koce. Wystarczy w pogodną noc położyć się pod ciemnym niebem i objąć wzrokiem jak największy obszar nieba. Cierpliwość zostanie wynagrodzona - po kilku minutach powinniśmy zobaczyć pierwszą spadającą gwiazdę - zachęcają przedstawiciele CNK.

Już trzeci rok z rzędu astronomiczna atrakcja przyciąga też uwagę tysięcy internautów. W ramach akcji "Noc Spadających Gwiazd" na portalu Facebook chęć podziwiania nocnego spektaklu zadeklarowało już 63 tysiące osób. W ubiegłym roku wydarzenie zgromadziło ponad 200 tysięcy internautów.

d3ixhzf

Podziel się opinią

Share

d3ixhzf

d3ixhzf
Więcej tematów