Najbardziej rzetelni naukowcy i pielęgniarki; najmniej politycy
Najlepiej pod względem uczciwości i
rzetelności zawodowej oceniani są naukowcy, pielęgniarki i
nauczyciele, najgorzej - posłowie i politycy - wynika z ostatniego
sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
Oceniano 23 zawody w pięciostopniowej skali; tylko 15 z nich otrzymało średnie oceny powyżej 3, co oznacza, że w ich przypadku oceny pozytywne przeważają nad negatywnymi.
Najlepiej oceniani są naukowcy - w pięciostopniowej skali "bardzo wysoko" oceniło ich 18% respondentów, "raczej wysoko" - 50%, przeciętnie - 18%, a "raczej nisko" - 2%. Nikt nie ocenił rzetelności i uczciwości naukowców "bardzo nisko".
Z sondażu wynika, że naukowcom przyznano średnią ocenę 3,94, pielęgniarkom - 3,72, nauczycielom - 3,60 i dziennikarzom - 3,52. Najsłabiej oceniani są politycy - 2,38, posłowie na Sejm - 2,40, urzędnicy państwowi wyższego szczebla - 2,72 oraz sędziowie - 2,76. M.in. sprzedawcy, policjanci, lekarze i adwokaci znaleźli się w środku listy 23 ocenianych zawodów.
Względnie niska pozycja lekarzy - mimo bardzo wysokiego prestiżu społecznego tego zawodu - wydaje się wynikać z dużej rozbieżności w ocenach - negatywnych jest 18%, a pozytywnych - 37%; natomiast 42% respondentów uważa, że są oni przeciętnie uczciwi i rzetelni.
Według CBOS, opinie o większości zawodów (18 na 23) są obecnie lepsze niż w 2000 roku. Gorzej oceniani są sędziowie, posłowie na Sejm, politycy, agenci ubezpieczeniowi oraz finansiści i bankowcy.