PolskaNagrodzono laureatów konkursu Mecenasa Kultury 2006

Nagrodzono laureatów konkursu Mecenasa Kultury 2006

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski wręczył nagrody laureatom Konkursu Mecenas Kultury 2006. Tytuł Mecenasa Kultury jest najwyższym wyróżnieniem dla osób i instytucji, które finansowo wspierają kulturę w Polsce.

Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim. Odczytano listlist gratulacyjny, który do ministra Ujazdowskiego przesłał premier Jarosław Kaczyński.

"To przedsięwzięcie od początku istnienia zajmuje ważne miejsce w strategii kulturalnej kraju" - napisał m.in. premier. Jarosław Kaczyński zwrócił tez uwagę, że idea konkursu odwołuje się zarówno do wolności duchowej, jak i wolności gospodarczej.

Minister Ujazdowski podkreślił, że słowa premiera są wyrazem szacunku dla mecenatu prywatnego w Polsce. Wielu uznawało mecenat prywatny w Polsce za sprawę przegraną. Dzisiaj jest jasne, że ten pesymistyczny pogląd jest nieprawdziwy - podkreślił.

Ujazdowski dodał, że rząd Jarosława Kaczyńskiego jest rzecznikiem silnego mecenatu, ale "nie oznacza to centralizmu i obojętności wobec wielkiego dzieła jakim jest mecenat prywatny".

Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach (po dwie równorzędne nagrody w każdej kategorii), opisujących różne formy mecenatu: Donator, Sponsor, Fundator, Promotor i Patron Medialny.

W kategorii Donator laureatami konkursu zostali Bank BPH - za wieloletnie wspieranie ważnych wydarzeń artystycznych np. Festiwalu Kultury Żydowskiej i Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Drugim laureatem w tej kategorii zostali Claude i Paweł Sanguszko - za przekazanie zbioru dzieł sztuki jako darowizny dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

W kategorii Sponsor wyróżniono Bank Gospodarki Żywnościowej SA - za wsparcie wystawy "Tadeusz Kantor. Interior imaginacji" w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki oraz Telefonię Dialog SA za wsparcie Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.

Za program ochrony zabytkowych kościołów drewnianych w ramach programu "PZU dla kultury i sztuki" doceniono Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA w kategorii Fundator. Równorzędnym laureatem zostało także TU Allianz Polska SA za fundowanie Feliksów Warszawskich - dorocznych nagród teatralnych środowiska warszawskiego, przyznawanych za wybitne kreacje aktorskie i reżyserskie.

W sekcji Promotor zwyciężyli Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe, które uhonorowano za organizację cyklu koncertów "Last Night of the Proms in Cracow" oraz koncertu monograficznego Stefana Kisielewskiego. Drugi laureat tej kategorii: Deutsche Bank Polska został doceniony za organizację konkursu "Spojrzenia", we współpracy z Zachętą Narodową Galerią Sztuki i przyznawanie nagród Fundacji Deutsche Banku najbardziej interesującym młodymi twórcom.

Ostatnia kategoria - Patron Medialny - okazała się zwycięska dla firmy AMS SA, którą doceniono za całokształt działalności m.in. coroczne udostępniane nośników reklamy zewnętrznej dla projektów i instytucji kulturalnych. Nagrodę otrzymał także anglojęzyczny tygodnik "The Warsaw Voice" za wieloletni patronat nad warszawską Zachętą i innymi wydarzeniami i instytucjami artystycznymi.

Oprócz tytułu, wszyscy laureaci otrzymali statuetkę symbolizującą gałązkę drzewa laurowego autorstwa prof. Antoniego Janusza Pastwy, wieloletniego dziekana Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)