Nagrody Wydziału Nauk Technicznych PAN rozdane
Autorzy prac nad mikrokompozytami polimerowo-węglowymi, napędami elektromechanicznymi oraz pracy na temat mechaniki gruntów i skał - to niektórzy z laureatów tegorocznych nagród Wydziału Nauk Technicznych PAN. Wręczono je w Polskiej Akademii Nauk.
W dziedzinie budowy maszyn zdobywcą nagrody został prof. inż. Arkadiusz Mężyk z Katedry Mechaniki Stosowanej Politechniki Śląskiej - za pracę dotyczącą napędów elektromechanicznych.
Jak wyjaśnił prof. Mężyk, opracowywany przez niego algorytm obliczeń numerycznych i programy komputerowe można wykorzystać w projektowaniu nowej generacji układów napędowych, by zwiększyć ich trwałość oraz niezawodność. Metodę prof. Mężyka wykorzystano już w projektowaniu maszyn górniczych - np. nowego typu kombajnu ścianowego do kopalni węgla kamiennego.
W dziedzinie mechaniki nagrodzono prof. inż. Dariusza Miklewicza z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej za modelowanie przepływów dwufazowych - cieczy i gazu lub pary.
Wyniki badań prof. Miklewicza można wykorzystać np. w reaktorach jądrowych, w aparaturze inżynierii chemicznej, w transporcie hydraulicznym i pneumatycznym.
Prof. inż. Andrzej Dziedzic z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej dostał nagrodę w dziedzinie elektroniki za cykl prac dotyczących grubowarstwowych elementów i podzespołów biernych.
Jak wyjaśnił prof. Dziedzic, podzespoły bierne, którymi zajął się w swojej pracy - np. rezystory czy kondensatory - mają duże znaczenie dla rozwoju elektroniki. Co roku światowy przemysł elektroniczny zużywa ponad bilion elementów i podzespołów biernych. Prof. Dziedzic sprawdzał m.in., w jaki sposób materiał i technologie wpływają na właściwości tych podzespołów.
Autorem prac nagrodzonych w dziedzinie inżynierii materiałowej jest dr inż. Dariusz Kata z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jego badania dotyczą procesów spalania proszków metalicznych, co ma zastosowanie w otrzymywaniu materiałów ceramicznych, wykorzystywanych z kolei w układach elektronicznych.
"Wydzielanie ciepła w układach elektronicznych stanowi problem. Widać to np. na procesorach - coraz mniejsze procesory zaopatrywane są w coraz większe wiatraczki. Próbujemy tworzyć takie materiały, które by pozwoliły na redukcję wielkości tych wiatraczków" - powiedział dr Kata.
Wyniki prac prof. inż. Andrzeja Jaszkiewicza z Politechniki Poznańskiej, nagrodzonego w dziedzinie informatyki, mają zastosowanie np. w projektowaniu instalacji produkcyjnych, ustalaniu tras pojazdów, projektowaniu sieci komputerowych i telekomunikacyjnych oraz planowaniu inwestycji.
W kategorii budownictwa nagrodzono dr inż. Dariusza Łydżbę z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej za pracę, w której inżynier sformułował matematyczny opis mechanizmu zachowania się gruntów i skał.
Do każdej nagrody kandydowało 5-6 naukowców. Jak powiedział przewodniczący Wydziału Nauk Technicznych PAN, prof. Władysław Włosiński, komisja oceniająca zgłoszone wnioski bierze pod uwagę to, czy "praca jest wartościowa, czy odkrywa nowe zjawiska, formułuje nowe zasady, a także - czy wnosi coś nowego do życia technicznego".
"Wynikami tego konkursu są prace, które formułują, opisują jakieś zjawisko, a także inne, które to wykorzystują, np. w budowie maszyn czy w ochronie środowiska" - powiedział.