PolskaNagrody Pro Publico Bono wręczone

Nagrody Pro Publico Bono wręczone

Fundacja Pomocy Wzajemnej "Barka" z Poznania
otrzymała nagrodę główną dziewiątej edycji konkursu na najlepszą
inicjatywę obywatelską Pro Publico Bono.

11.11.2007 | aktual.: 11.11.2007 19:53

Konkursowa gala odbyła się w Krakowie. Laureatów wyłoniła Kapituła Konkursu Pro Publico Bono pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zolla.

Fundację Pomocy Wzajemnej "Barka" nagrodzono za całokształt jej działalności, a w szczególności za akcję pomocy polskim emigrantom w Londynie i Dublinie. Nagroda główna to 60 tys. zł.

Jestem ogromnie zaskoczona, bo kilka lat temu byliśmy już wyróżnieni w Pro Publico Bono. Tym razem zgłosiła nas do nagrody Polka mieszkająca w Londynie, która widziała nasze działania na rzecz tych, którym się nie powiodło - mówiła dziennikarzom Barbara Sadowska współzałożycielka i wiceprzewodnicząca Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka", fundacji, która działa w Polsce od 1989 r.

Bardzo ważne jest, że ten problem zostanie poprzez tą nagrodę uwidoczniony, bo mówi się tylko o tych Polakach, którzy sobie za granicą świetnie radzą, pracują, a nie pokazuje się, ilu Polaków jest oszukanych, pozostaje bez pomocy, mieszka w parkach i na ulicach - dodała Sadowska.

Od pół roku, od kiedy "Barka" realizuje program dla emigrantów z Wielkiej Brytanii do Polski wróciły 52 osoby, którym fundacja pomaga zacząć od nowa życie w kraju. Konkursowa nagroda umożliwi założenie nowej fundacji - "Barka UK", która będzie działać w Wielkiej Brytanii i tam pozyskiwać fundusze.

Nagrody honorowe - tytuły "Instytucja Pro Publico Bono" zostały przyznane Fundacji Kronenberga przy Banku Citi Handlowy oraz Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

W konkursie przyznano też pierwsze nagrody (po 45 tys. zł) i 13 wyróżnień (po 10 tys. zł) w pięciu kategoriach.

Pierwszą nagrodę za inicjatywę edukacyjną otrzymała Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego z Warszawy za program edukacyjny "Gdy nie ma przedszkola", którego celem jest wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z terenów wiejskich. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano: Gołdapskiemu Funduszowi Lokalnemu z Gołdapi, Stowarzyszeniu Autorów Teatralnych oraz Stowarzyszeniu Normalne Państwo (oba z Warszawy). W kategorii kultury i dziedzictwa narodowego pierwszą nagrodę zdobyła Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska (Warszawa) za akcję "Młodzi Pamiętają", która miała przypomnieć młodemu pokoleniu tragiczne wydarzenia stanu wojennego. Wyróżnieniami uhonorowano: Zjednoczenie Łemków z Gorlic i Stowarzyszenie Magurycz z Uścia Gorlickiego.

W kategorii działalności charytatywnej, pomocy społecznej i ochrony zdrowia Kapituła nagrodziła Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Sanoku za pomoc w pielęgnacji i rehabilitacji osobom o niskich dochodach i chorym.

Wyróżnienia w tej kategorii zdobyli: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, Fundacja Pro Bono (obie z Krakowa) oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno- Gospodarczych im. Króla Zygmunta Augusta z Augustowa.

Za najlepszą inicjatywę na rzecz rozwoju regionu i środowiska lokalnego pierwszą nagrodę zdobyła Fundacja Forum "Gryf" ze Szczecina za podejmowanie inicjatyw na rzecz rozwoju regionu. W tej kategorii wyróżnienia przyznano Stowarzyszeniu Konferencja Służb Ochrony Przyrody Zielonych Płuc Polski z Suwałk oraz Fundacji Kultury Ekologicznej z Jeleniej Góry.

Laureatką pierwszej nagrody za "dyplomację społeczną" - najciekawszą inicjatywę w zakresie współpracy międzynarodowej i międzyetnicznej została Polska Fundacja im. Roberta Schumana za wytrwałe organizowanie Polskich Spotkań Europejskich i parady z okazji Dnia Europy.

Wyróżnienia otrzymały Polsko-Niemieckie Towarzystwo Zdrowia Psychicznego z Krakowa, Nadbużańskie Stowarzyszenie Edukacyjne z Włodawy i Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw z Lublina.

Maja Komorowska, członek Kapituły Konkursowej mówiła dziennikarzom, że działalność nagrodzonych organizacji i stowarzyszeń to przejaw "mądrego zagospodarowania wolności". Czuję radość i wdzięczność, że jednak jest bardzo dużo dobra i nagłośnienie dobra, tego co łączy - dzisiaj kiedy ludzie się tak dzielą - sprawia, że dobro jest zaraźliwe - podkreśliła Komorowska. Działalność tej wielkiej grupy ludzi z całej Polski jest nie do przecenienia. To budowanie społeczeństwa obywatelskiego i mostów, po których idziemy - dodała.

Celem konkurs "Pro Publico Bono" jest wspieranie rozwoju społecznego oraz budowy nowoczesnego, demokratycznego państwa poprzez wyróżnianie najciekawszych i najbardziej wartościowych inicjatyw obywatelskich. Od roku 2000 Konkurs Pro Publico Bono jest organizowany przy współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, która jest fundatorem nagród.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)