Nagrody im. ks. J. Tischnera przyznane
W ogrodach wydawnictwa Znak wręczono nagrody im. ks. Józefa Tischnera. Laureatami zostali filozof
Barbara Skarga, reportażysta Wojciech Jagielski i ks. Andrzej
Augustiański.
10.05.2003 14:20
Prof. Barbara Skarga, wybitna badaczka filozofii polskiej i francuskiej, otrzymała nagrodę w kategorii "pisarstwa religijnego i filozoficznego, stanowiącego kontynuację Tischnerowskiego 'myślenia według wartości'" za książkę "Ślad i obecność".
Laureatem w kategorii "publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy przyjmować 'nieszczęsny dar wolności'" został Wojciech Jagielski, autor zbioru reportaży o Afganistanie "Modlitwa o deszcz".
W kategorii "inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących 'polski kształt dialogu' Kościoła i świata" laureatem został ksiądz Andrzej Augustyński, dyrektor Centrum Młodzieży "U Siemachy" w Krakowie.
Laudację przed wręczeniem nagród wygłosił przewodniczący kapituły ks. Adam Boniecki. "Trudno odpowiedzieć na pytanie, dlaczego te dzieła zostały nagrodzone, bo zgłoszenia, które napłynęły do jury były znakomite" - powiedział ks. Boniecki.
"Jest jednak taki moment w pracach jury, że po długiej rozmowie i wymianie myśli wszyscy wiedzą, że właśnie ten kandydat jest tym, którego trzeba nagrodzić. I tego się nie da przeliczyć na punkty, na parametry, po prostu jest to consensus, któremu nie chciałbym przypisywać działań nadprzyrodzonych Ducha Świętego, ale kto wie, może coś w tym jest" - zażartował.
Każdy z laureatów otrzymał statuetkę nagrody, zaprojektowaną przez Mariana Gromadę oraz 15 tys. zł, ufundowane przez Ergo Hestia.
Nagrody wydawnictwa i miesięcznika Znak im. ks. Józefa Tischnera zostały przyznane już po raz trzeci w ramach III Dni Tischnerowskich w Krakowie. Laureatów typuje jury, w którego skład wchodzą: ks. Adam Boniecki, Jarosław Gowin, Leszek Kołakowski, Krzysztof Michalski, Łukasz Tischner, Henryk Woźniakowski oraz abp Józef Życiński.
Zmarły 28 czerwca 2000 r. ksiądz profesor Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconym zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku krakowskich uczelni. W 1981 r. został kapelanem zjazdu "Solidarności".