PolskaNagrody dla abpa Głódzia i Kontyngentu Wojskowego w Iraku

Nagrody dla abpa Głódzia i Kontyngentu Wojskowego w Iraku

Biskup warszawsko-praski abp Sławoj Leszek
Głódź i Kontyngent Wojskowy, służący w składzie Międzynarodowych
Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku, zostali laureatami
dorocznej nagrody Benemerenti. Ich wręczenie odbyło się w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

09.01.2005 | aktual.: 09.01.2005 19:41

Nagrody Benemerenti (dobrze zasłużonemu) są przyznawane przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego od 1995 roku osobom i instytucjom, które dają świadectwo najwyższych wartości, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa jest prawda i sprawiedliwość.

Dyplomy Benemerenti "za dawanie świadectwa prawdzie i sprawiedliwości" są przyznawane w rocznicę przywrócenia przez papieża Jana Pawła II Ordynariatu Polowego WP.

Dyplom, puchar i ryngraf z Matką Boską abp Głódź otrzymał za chwalebną i zaszczytną misję pasterską, dając świadectwo najwyższym wartościom, jakimi są prawda i umiłowanie Ojczyzny.

Kapituła nagrody podkreśliła też, że abp Głódź przez swoją służbę zapewniał opiekę duszpasterską polskim żołnierzom w kraju i pełniącym niebezpieczną służbę na misjach pokojowych i stabilizacyjnych.

W swojej posłudze słowa budził postawy patriotyczne. Niejednokrotnie osobom dzierżącym ster władzy państwowej niezmordowanie przypominał o obowiązku służenia całemu narodowi. Z wielkim wyczuciem i taktem umiejętnie prowadził dialog ponad podziałami - podkreślono w uzasadnieniu nagrody.

Polski Kontyngent Wojskowy pełniący misję stabilizacyjną w składzie międzynarodowych sił stabilizacyjnych w Iraku został uhonorowany za to, że z godnością i honorem strzeże pokoju, z poświęceniem i ofiarnością daje świadectwo wierności Dekalogowi i zasadom żołnierskiej służby.

Biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski wręczył medale "Milito pro Christo", które są przyznawane za dawanie świadectwa i zabieganie o to, aby Chrystusowy duch przemieniał duszę narodu oraz kształtował postawy społeczne ludzi polskiej ziemi, by życie odmieniło się ku dobru, prawdzie, miłości braterskiej i sprawiedliwości, tym wartościom, na których można budować zdrowy organizm życia państwowego i społecznego.

Medalem tym zostali uhonorowani pośmiertnie żołnierze, którzy polegli w Iraku, służący w Polskim Kontyngencie Wojskowym, a wśród nich: ppłk Hieronim Kupczyk, kapral nadterminowy Gerard Wasielewski, st. chor. Marek Krajewski, st. kapral nadterminowy Tomasz Krygiel, st. szer. nadterminowy Andrzej Zielke, kapral nadterminowy Marcin Rutkowski, st. szer. nadterminowy Grzegorz Rusinek, st. szer. nadterminowy Sylwester Kutrzyk, st. szer. Krystian Andrzejczak, ppor. Piotr Mazurek, ppor. Daniel Różyński, st. szer. nadterminowy Grzegorz Nosek i kpt. Jacek Kostecki.

Abp Głódź, dziękując za otrzymany dyplom, powiedział, że wyróżnienie to jest wezwaniem do dalszych zadań, by dawać świadectwo prawdzie i sprawiedliwości każdego dnia.

Gen. broni Andrzej Tyszkiewicz dziękując za to zaszczytne wyróżnienie wyraził radość, że ofiarna i niebezpieczna służba kontyngentu wojskowego w Iraku została dostrzeżona.

Podziękował również za wspaniałą służbę Ordynariatu Polowego WP i za wsparcie całego Kościoła katolickiego, które - jak powiedział - poprzez kapelanów wojskowych czuli i czują każdego dnia. Dodał, że ma nadzieję, iż będą je czuli nadal.

Bp Płoski w swoim wystąpieniu przypomniał słowa Jana Pawła II, skierowane na Światowy Dzień Pokoju 2005 r. Ojciec Święty powiedział: Nasz świat i nasza ziemia wciąż rozszarpywane są przez przemoc, terroryzm i zło. Zło nigdy nie jest anonimowe, nie jest wynikiem tylko ślepych mechanizmów, deterministycznych sił bezosobowych. Ma swoją ludzką twarz i ma swoje ludzkie imię.

Biskup polowy dodał, że Ojciec Święty zachęca słowami Apostoła Narodów: Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj.

Zdaniem bpa Płoskiego, dobro także nie jest bezosobowe, ma ludzką twarz i imię. Dzisiejsze nagrody są tego dowodem. To dobro, które czynimy i które oni czynią, służąc prawdzie i sprawiedliwości, zawsze płynie z Betlejem - powiedział.

Wręczenie nagród odbyło się podczas koncertu kolęd w wykonaniu Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Wśród solistów wystąpili m.in. Wiesław Ochman i Monika Gruszczyńska z Operetki Wrocławskiej. Koncert prowadziła spikerka Telewizji Polskiej Iwona Schymalla.

W uroczystości uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz, parlamentarzyści, generałowie i oficerowie Wojska Polskiego oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)