PolskaNagroda Wolności Słowa dla Reporterów bez Granic

Nagroda Wolności Słowa dla Reporterów bez Granic

Organizacja Reporterzy bez Granic jest laureatem pierwszej edycji Nagrody Wolności Słowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów (IAPC Freedom of Speech Award) - poinformował Marcin Lewicki z Press Club Polska.

Organizację Reporterzy bez Granic wyróżniono za wieloletnie wspieranie i ochronę dziennikarzy, walkę z cenzurą i monitorowanie wolności słowa na świecie.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się we wtorek w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wręczy ją przywódca Solidarności, były prezydent Lech Wałęsa.

We wtorek obchodzony jest Dzień Wolności i Praw Obywatelskich ustanowiony przez Sejm na pamiątkę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych przeprowadzonych 4 czerwca 1989 r.

Reporterzy bez Granic to międzynarodowa organizacja pozarządowa, zajmująca się ochroną prawa do wolności prasy, swobody wypowiedzi i dostępu do informacji a także bezpieczeństwem dziennikarzy.

Nagroda Wolności Słowa przyznawana jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Press Clubów (International Association of Press Clubs IAPC) osobie lub organizacji za szczególny wkład w walkę lub obronę wolności słowa, za tworzenie warunków lub wspieranie wysiłków na rzecz wolności słowa. Laureata wyłaniają wszystkie press cluby zrzeszone w IAPC (ponad 20 krajów). Laureat nagrody otrzymuje medal oraz 10 tys. euro.

Wręczenie Nagrody Wolności Słowa będzie kulminacyjnym punktem dorocznego zjazdu IAPC, który odbywa się w dniach 3-6 czerwca w Warszawie.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Press Clubów powstało w 2002 roku w celu upowszechniania etyki dziennikarskiej oraz prawa do swobodnej informacji. W IAPC zrzeszone są press cluby z ponad dwudziestu państw Europy, Ameryki Północnej, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Azji i Australii. Celami IAPC są wspieranie dialogu, współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy ludźmi mediów na całym świecie, dbałość o swobodny dostęp do informacji, podnoszenie poziomu etycznego mediów, a także wspieranie wysiłków na rzecz wolności słowa na świecie.

International Association of Press Clubs pomaga także tysiącom członków press clubów w pracy dziennikarskiej zarówno swoich krajach, jak i podczas wykonywania zadań korespondenta zagranicznego. Stowarzyszenie wspiera wiele organizacji działających na rzecz swobody wypowiedzi, ochrony pracowników mediów i utrzymania wysokich standardów etycznych.

Press Club Polska działa od 2009 r. Jest członkiem International Association of Press Clubs oraz European Press Club Federation.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)