Nagroda Wolności Słowa dla Reporterów bez Granic
Organizacja Reporterzy bez Granic jest laureatem pierwszej edycji Nagrody Wolności Słowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów (IAPC Freedom of Speech Award) - poinformował Marcin Lewicki z Press Club Polska.
04.06.2013 | aktual.: 04.06.2013 11:05
Organizację Reporterzy bez Granic wyróżniono za wieloletnie wspieranie i ochronę dziennikarzy, walkę z cenzurą i monitorowanie wolności słowa na świecie.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się we wtorek w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wręczy ją przywódca Solidarności, były prezydent Lech Wałęsa.
We wtorek obchodzony jest Dzień Wolności i Praw Obywatelskich ustanowiony przez Sejm na pamiątkę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych przeprowadzonych 4 czerwca 1989 r.
Reporterzy bez Granic to międzynarodowa organizacja pozarządowa, zajmująca się ochroną prawa do wolności prasy, swobody wypowiedzi i dostępu do informacji a także bezpieczeństwem dziennikarzy.
Nagroda Wolności Słowa przyznawana jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Press Clubów (International Association of Press Clubs IAPC) osobie lub organizacji za szczególny wkład w walkę lub obronę wolności słowa, za tworzenie warunków lub wspieranie wysiłków na rzecz wolności słowa. Laureata wyłaniają wszystkie press cluby zrzeszone w IAPC (ponad 20 krajów). Laureat nagrody otrzymuje medal oraz 10 tys. euro.
Wręczenie Nagrody Wolności Słowa będzie kulminacyjnym punktem dorocznego zjazdu IAPC, który odbywa się w dniach 3-6 czerwca w Warszawie.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Press Clubów powstało w 2002 roku w celu upowszechniania etyki dziennikarskiej oraz prawa do swobodnej informacji. W IAPC zrzeszone są press cluby z ponad dwudziestu państw Europy, Ameryki Północnej, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Azji i Australii. Celami IAPC są wspieranie dialogu, współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy ludźmi mediów na całym świecie, dbałość o swobodny dostęp do informacji, podnoszenie poziomu etycznego mediów, a także wspieranie wysiłków na rzecz wolności słowa na świecie.
International Association of Press Clubs pomaga także tysiącom członków press clubów w pracy dziennikarskiej zarówno swoich krajach, jak i podczas wykonywania zadań korespondenta zagranicznego. Stowarzyszenie wspiera wiele organizacji działających na rzecz swobody wypowiedzi, ochrony pracowników mediów i utrzymania wysokich standardów etycznych.
Press Club Polska działa od 2009 r. Jest członkiem International Association of Press Clubs oraz European Press Club Federation.