Nagroda Sacharowa dla kongijskiego lekarza Denisa Mukwege za pomoc ofiarom gwałtów
Kongijski lekarz ginekolog Denis Mukwege został laureatem tegorocznej Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski za zaangażowanie w obronę praw człowieka - poinformował szef PE Martin Schulz. Mukwege pomaga kobietom, które były ofiarami gwałtu. Laureat wyłoniony został z pośród trzech finalistów, w tajnym głosowaniu przewodniczących grup politycznych. Decyzję o jego uhonorowaniu podjęto jednogłośnie.
Mukwege sponsorował budowę szpitala Panzi w Bukavu. Pomaga kobietom, które były ofiarami gwałtu, wykorzystywanego często w ogarniętym wojną Kongo jako oręż w prowadzonych walkach. Ofiary agresji to tysiące afrykańskich dziewcząt i kobiet.
Nagroda jest pewnym zaskoczeniem, bowiem liczono, iż otrzyma ją kandydat chadeków, ukraiński proeuropejski ruch Euromajdan. Kandydatką do nagrody była też Leyla Yunus - uwięziona aktywistka praw człowieka z Azerbejdżanu.
Nagroda Sacharowa jest przyznawana od 1988 roku za szczególne osiągnięcia w walce o prawa człowieka, demokrację i praworządność. Jej patron Andriej Sacharow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1975 roku, zasłynął jako obrońca praw człowieka i dysydent w Związku Radzieckim. Był wybitnym fizykiem, twórcą radzieckiej bomby wodorowej i autorem układu o zakazie prób jądrowych. Został skazany na kilka lat zesłania za krytykę interwencji w Afganistanie. Zmarł w 1989 roku
W poprzednich latach laureatami nagrody byli: nastoletnia Pakistanka Malala Yousafzai, walcząca o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji w krajach islamskich, uczestnicy arabskiej wiosny, były prezydent RPA i przywódca walki z apartheidem Nelson Mandela, lider opozycyjnego białoruskiego ruchu "O Wolność" Alaksandr Milinkiewicz i były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.
Ceremonia wręczenia tegorocznej nagrody odbędzie się 26 listopada w Strasburgu.