Trwa ładowanie...
ycipk-jqdvm3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nagroda Sacharowa dla kongijskiego lekarza Denisa Mukwege za pomoc ofiarom gwałtów

Kongijski lekarz ginekolog Denis Mukwege został laureatem tegorocznej Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski za zaangażowanie w obronę praw człowieka - poinformował szef PE Martin Schulz. Mukwege pomaga kobietom, które były ofiarami gwałtu. Laureat wyłoniony został z pośród trzech finalistów, w tajnym głosowaniu przewodniczących grup politycznych. Decyzję o jego uhonorowaniu podjęto jednogłośnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Denis Mukwege
Denis Mukwege (PAP/EPA, Fot: HENRIK MONTGOMERY)
ycipk-jqdvm3

Mukwege sponsorował budowę szpitala Panzi w Bukavu. Pomaga kobietom, które były ofiarami gwałtu, wykorzystywanego często w ogarniętym wojną Kongo jako oręż w prowadzonych walkach. Ofiary agresji to tysiące afrykańskich dziewcząt i kobiet.

Nagroda jest pewnym zaskoczeniem, bowiem liczono, iż otrzyma ją kandydat chadeków, ukraiński proeuropejski ruch Euromajdan. Kandydatką do nagrody była też Leyla Yunus - uwięziona aktywistka praw człowieka z Azerbejdżanu.

Nagroda Sacharowa jest przyznawana od 1988 roku za szczególne osiągnięcia w walce o prawa człowieka, demokrację i praworządność. Jej patron Andriej Sacharow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1975 roku, zasłynął jako obrońca praw człowieka i dysydent w Związku Radzieckim. Był wybitnym fizykiem, twórcą radzieckiej bomby wodorowej i autorem układu o zakazie prób jądrowych. Został skazany na kilka lat zesłania za krytykę interwencji w Afganistanie. Zmarł w 1989 roku

ycipk-jqdvm3

W poprzednich latach laureatami nagrody byli: nastoletnia Pakistanka Malala Yousafzai, walcząca o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji w krajach islamskich, uczestnicy arabskiej wiosny, były prezydent RPA i przywódca walki z apartheidem Nelson Mandela, lider opozycyjnego białoruskiego ruchu "O Wolność" Alaksandr Milinkiewicz i były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.

Ceremonia wręczenia tegorocznej nagrody odbędzie się 26 listopada w Strasburgu.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-jqdvm3

ycipk-jqdvm3
ycipk-jqdvm3
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów