Nagroda im. Giedroycia przyznana
Natalia Gorbaniewska, rosyjska poetka, dziennikarka, działaczka społeczna, została uhonorowana Nagrodą im. Jerzego Giedroycia, przyznawaną za działalność na rzecz polskiej racji stanu. Wręczenie nagrody odbyło się w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach.
09.11.2005 | aktual.: 10.11.2005 08:38
Natalia Gorbaniewska urodziła się w 1936 roku. Jest rosyjską poetką, dziennikarką, tłumaczką (głównie tłumaczyła z polskiego, choć także z innych języków słowiańskich i z francuskiego). W latach 60-70 była twórcą i redaktorem "Kroniki Bieżących Wydarzeń". Razem z siedmiorgiem przyjaciół 25 sierpnia 1968 zorganizowała demonstrację na moskiewskim Placu Czerwonym przeciw wkroczeniu wojsk Paktu Warszawskiego do Czechosłowacji.
Po latach wspominała, że najbardziej dotknął ją fakt, że razem z Rosjanami na teren Czechosłowacji wkroczyli Polacy, "żołnierze kraju, który walczył przez wieki o wolność i niepodległość przeciwko wielkomocarstwowym najeźdźcom" - jak napisała w książce "Południe".
Po demonstracji młoda poetka trafiła najpierw do więzienia, potem skierowano ją na czteroletnie przymusowe leczenie psychiatryczne. W 1976 roku władze radzieckie zmusiły ją do emigracji, na stałe zamieszkała w Paryżu. Pracowała jako dziennikarka w Radiu Swoboda, w redakcji "Kontynentu" i "Rosyjskiej Myśli".
Gorbaniewska tłumaczyła m.in. Marka Hłaskę, Gustawa Herlinga- Grudzińskiego, Norwida, Baczyńskiego, Miłosza. Ostatnio jej związki z Polską jeszcze się zacieśniły - wiosną tego roku przyjęła polskie obywatelstwo.
Natalię Gorbaniewską uhonorowano "za wieloletnią ofiarną działalność na rzecz budowania przyjaźni, zaufania i zrozumienia wśród narodów i państw Europy Wschodniej, a w szczególności między Polakami a Rosjanami" - jak napisano w werdykcie jury nagrody im. Giedroycia.
W ceremonii wręczenia nagrody uczestniczył prezydent Aleksander Kwaśniewski. Ta nagroda stanowi dowód na to, że autorytety są potrzebne, sa wzorem do naśladowania, kształtują rzeczywistość. (...). Mam nadzieję, że dziedzictwo Giedroycia pozostanie ważne dla wszystkich Polaków niezależnie od opcji politycznej - powiedział prezydent.
Nagroda im. Giedroycia została ustanowiona w 2001 r. przez dziennik "Rzeczpospolita". Może ją otrzymać osoba lub instytucja, która w swojej działalności publicznej kieruje się zasadami wypracowanymi przez Giedroycia w kręgu "Kultury". Do tej pory jej laureatami byli: prof. Jerzy Kłoczowski, Zbigniew Gluza i ośrodek KARTA oraz Andrzej Przewoźnik oraz Marek Karp.