PolskaNagana przyjdzie sms-em

Nagana przyjdzie sms-em

Niezwykle przydatne narzędzie komunikacyjne otrzymają sopoccy nauczyciele, rodzice uczniów i sami uczniowie. W miejskich szkołach rozpoczęto instalację systemu "e-oświata", który umożliwia m.in. bezpośredni kontakt pedagogów z rodzicami.

Nagana przyjdzie sms-em
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Na razie programem objęte zostaną trzy szkoły. Jeżeli system się sprawdzi, to od września zostanie wprowadzony we wszystkich sopockich placówkach. Zasada działania programu jest banalnie prosta. Każdy nauczyciel, uczeń i rodzic otrzymuje swoją "wirtualną tożsamość", dzięki której może komunikować się z pozostałymi osobami zalogowanymi w systemie.

Dzięki temu każdy pedagog będzie mógł się w dowolnej chwili skontaktować z rodzicami swojego ucznia, przekazując wszelkie uwagi, informując ich o jego postępach w nauce bądź też ich braku. Rodzice zyskają łatwy i bezpośredni dostęp do aktualnych ocen swoich pociech, sami uczniowie zaś proste narzędzie do kontaktu między sobą i wymiany materiałów do nauki. System oferować będzie także szereg dodatkowych usług. Jedną z nich będzie powiadomienie SMS.

Każdy rodzic będzie mógł tak skonfigurować swoją "wirtualną tożsamość", że jak tylko pojawi się jakaś informacja dotycząca jego dziecka, to automatycznie otrzyma sygnał o tym prosto na swój telefon komórkowy. Na razie system zostanie zainstalowany w trzech sopockich placówkach. Jako pierwsi wypróbują go nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Handlowych, Zespołu Szkół nr 1 oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego. W każdej z nich obejmie on na początek po trzy klasy. Wybraliśmy już w każdej z tych szkół administratorów systemu - mówi Adam Krawiec, naczelnik Wydziału Oświaty w sopockim magistracie. W najbliższych dniach dojdzie do spotkań informacyjnych z rodzicami. Są one konieczne, bowiem program obejmie tylko te osoby, które wyrażą na to zgodę.

To dopiero początek elektronicznej korespondencji Rozmowa z Marzeną Mikołajczyk z Wydziału Strategii Rozwoju Miasta w sopockim magistracie Ile miasto zapłaci za wprowadzenie w szkołach programu "e-oświata"? Trudno mówić o kosztach samej "e-oświaty". Jest to tylko element większej całości, czyli projektu "e-gmina".

Pełen koszt wprowadzenia całości to nieco ponad 2 mln zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że z naszego budżetu pochodzi jedynie 25% tej sumy. Reszta to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Co jeszcze otrzymają więc mieszkańcy miasta w pakiecie z systemem "e-oświata"?

Systemem objęty zostanie na przykład cały Urząd Miasta Sopotu, co zdecydowanie ułatwi mieszkańcom załatwianie wielu spraw. Oprócz tego, uruchomione zostaną takie programy, jak "e-zdrowie", "e-bezpieczeństwo" czy "e-turystyka". Myślę, że o szczegółach poinformować będziemy mogli już w marcu. Czy nowa strona internetowa miasta również finansowana była z tych środków? To dwie niezależne sprawy. Nowa miejska witryna finansowana była z budżetu gminy. Natomiast podczas prac nad nią brana była pod uwagę także specyfika projektu "e-gmina". Dzięki temu oba projekty są kompatybilne.
Piotr Weltrowski

rodzicesmsszkoła

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)