Nadużywanie alkoholu osłabia kości
Alkohol spożywany w nadmiarze osłabia
kości, poprzez wpływ na geny od których zależy zdrowie tkanki
kostnej - informuje pismo "Alcoholism: Clinical and Experimental
Research".
24.10.2008 | aktual.: 24.10.2008 20:04
Badania z ostatnich lat wykazały, że nadużywanie alkoholu - zarówno regularne picie, jak i jednorazowe upijanie się od okazji do okazji - może osłabiać kości i zwiększać ryzyko osteoporozy. Teraz naukowcy z Loyola University znaleźli prawdopodobne wyjaśnienie tego zjawiska - alkohol zakłóca aktywność genów, od których zależy zdrowie kości.
Odkrycie to może pomóc w opracowaniu nowych leków minimalizujących niekorzystny wpływ alkoholu na kości. Mogą one pomóc nie tylko osobom nadużywającym alkohol, ale też tym, które piją mało, ale są bardziej narażone na osteoporozę.
Oczywiście, najlepszym sposobem na to, by zapobiec szkodliwemu wpływowi alkoholu na kości jest unikanie go, albo picie z umiarem - komentuje jeden a autorów pracy dr John Callaci. "Ale gdy ta metoda prewencji nie działa, potrzebne są inne strategie ochrony kości przed uszkodzeniami" - dodaje badacz.
Naukowcy z Loyola University jako jedni z pierwszych wykazali, że u szczurów, którym podaje się alkohol w ilościach odpowiadających szybkiemu jednorazowemu upijaniu się (np. w jeden wieczór czy weekend), znacznie maleje gęstość i siła kości. Niestety, mechanizm za to odpowiedzialny nie był znany.
Najnowsze doświadczenia prowadzono na trzech grupach szczurów. Jednej wstrzykiwano alkohol przez 4 tygodnie - co miało odpowiadać regularnemu nadużywaniu alkoholu; drugiej wstrzykiwano go przez 3 dni - co odpowiadało okazjonalnemu upijaniu się. Trzeciej grupie, tzw. kontrolnej, wstrzykiwano sól fizjologiczną.
Okazało się, że alkohol zmieniał aktywność niektórych genów odpowiadających za prawidłowy metabolizm tkanki kostnej i masę kości - część z nich stawała się za bardzo aktywna, podczas gdy aktywność innych nadmiernie spadała.
Według amerykańskiej fundacji ds. walki z osteoporozą (National Osteoporosis Foundation), jedną z przyczyn negatywnego wpływu alkoholu na kości jest też to, że wiele osób nadużywających go nie dostarcza sobie potrzebnych ilości wapnia. Poza tym, picie może zmniejszać zapasy tego minerału w organizmie, jak również zwiększa ryzyko niebezpiecznych upadków i złamań kości.