PolskaNadmiar testosteronu zabija komórki mózgu

Nadmiar testosteronu zabija komórki mózgu


Zbyt wiele testosteronu może
niszczyć komórki mózgowe - informuje pismo "Journal of Biological
Chemistry". Stwierdzenie to pomaga wyjaśnić, dlaczego nadużywanie
sterydów może prowadzić do zmian zachowania, nasilenia agresji i
skłonności samobójczych.

Nadmiar testosteronu zabija komórki mózgu
Źródło zdjęć: © AFP

Testosteron - męski sterydowy hormon płciowy - jest bardzo ważny dla rozwoju, różnicowania się i wzrostu komórek. Produkują go organizmy nie tylko mężczyzn, ale i kobiet, choć panowie wytwarzają go około 20 razy więcej.

Budowę bardzo zbliżoną do testosteronu mają też środki anaboliczne - sterydy, które nasilają syntezę białek. Stosuje się je w schorzeniach wyniszczających fizycznie, a także - nielegalnie - w sporcie, jako środki dopingujące; w tym charakterze bywają często nadużywane.

Ostatnie laboratoryjne badania komórek nerwowych mózgu wykazały, że zbyt duża ilość testosteronu prowadzi do samozniszczenia komórek nerwowych. Podobny proces obserwuje się w chorobach mózgu, np. chorobie Alzheimera.

Kierująca badaniami Barbara Ehrlich z Yale University w Connecticut przypomniała wyniki prac innego zespołu, dowodzącego, że wysokie stężenie sterydów może powodować zmiany zachowania.

Można wykazać, że jeśli ktoś ma duże stężenie sterydów - ma też dużo testosteronu, i że hormon ten może niszczyć komórki nerwowe. Wiemy też, że utrata komórek mózgowych oznacza utratę funkcji mózgu- zaznaczyła badaczka.

Jak podkreślają prowadzący badanie, działanie testosteronu na komórki nerwowe ma długotrwały wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Komórki mózgu obumierają w naturalnym procesie określanym jako apoptoza, inaczej - zaprogramowana śmierć komórki. Jest to dla mózgu bardzo ważne, ponieważ musi się on pozbywać niektórych komórek. Jeśli jednak dochodzi do tego zbyt często, tracisz zbyt wiele komórek, a to już problem- tłumaczyła prowadząca badania. Jak podkreślają naukowcy, reakcje na podwyższony poziom testosteronu można porównać z warunkami patofizjologicznymi. Podobny proces utraty komórek zaobserwowano bowiem w chorobie Alzheimera, która jest przyczyną otępienia oraz w chorobie Huntingtona.

Wszystko to oznacza, że ludzie powinni dwa razy się zastanowić, nim zaczną "uzupełniać" swój testosteron - nawet jeśli gwarantuje on przyrost masy mięśniowej i pomaga w regeneracji po ćwiczeniach - sugerują eksperci.

Gdy następnym razem na autostradzie wyprzedzi cię mięśniak w sportowym samochodzie, nie wściekaj się - odetchnij głęboko i zdaj sobie sprawę, że to może nie być jego wina- zażartowała Ehrlich.

Jej współpracownicy badali też żeński hormon płciowy, estrogen. Byliśmy tym zaskoczeni, ale wydaje się, że ma on działanie ochronne wobec komórek nerwowych. Jeśli już coś można powiedzieć, to to, że w obecności estrogenu obumiera mniej komórek- zauważyła specjalistka.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)