Trwa ładowanie...
d4fo7k5
31-03-2004 16:02

Nadciąga rój Lirydów

Na początku kwietnia nadal będziemy mieli
okazję podziwiania gołym okiem pięciu planet na raz, a w drugiej
połowie kwietnia czeka nas aktywność dość widowiskowego roju
Lirydów.

d4fo7k5
d4fo7k5

19 kwietnia wystąpi częściowe zaćmienie Słońca. Zobaczyć je będą mogli tylko obserwatorzy znajdujący się w części Antarktydy, na południowym Atlantyku i w południowej Afryce oraz na Madagaskarze.

Na początku miesiąca, wieczorem, nadal będziemy mogli podziwiać pięć planet na raz. Nisko nad zachodnim horyzontem widać Merkurego, około 35 st. nad zachodnim horyzontem świeci bardzo jasna Wenus, a 10 st. na zachód od niej czerwonawy Mars. W tym samym czasie na wysokości 55 st. nad południowym horyzontem góruje Saturn, świecący w gwiazdozbiorze Bliźniąt, a 35 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem, w gwiazdozbiorze Lwa, możemy zauważyć Jowisza.

Po pierwszym tygodniu kwietnia skończą się dobre warunki do obserwacji Merkurego, lecz warunki dotyczące innych planet praktycznie nie zmienią się.

Od 16 do 25 kwietnia będziemy mogli także obserwować meteory z roju Lirydów. Rój ten maksimum aktywności osiąga 22 kwietnia o godzinie 6.10. Wysokiej aktywności roju możemy oczekiwać w okresie od godziny 22 dnia 21 kwietnia, do godziny 9.20 dnia 22 kwietnia. W tym okresie liczby godzinne meteorów mogą utrzymywać się na poziomie nawet 20. Lirydy najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy, bo wtedy ich radiant, czyli miejsce z którego zdają się wylatywać meteory, jest już wysoko nad horyzontem.

d4fo7k5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fo7k5
Więcej tematów