SpołeczeństwoNadciąga boom gospodarczy

Nadciąga boom gospodarczy

"Rzeczpospolita" przygotowała największą
listę polskich przedsiębiorstw. Wynika z niej, że nasze firmy
nauczyły się działać na wolnym rynku. Coraz lepiej rozwijają się
przedsiębiorstwa rodzinne i z polskim kapitałem. Według ekspertów
dane z naszej listy wskazują na nadejście boomu gospodarczego.

Co dziesiąta firma o krajowym kapitale na Liście 2000 to przedsiębiorstwo typowo rodzinne. Takie firmy świetnie sobie radzą.

Znaczenie rodzinnych przedsiębiorstw wśród największych polskich firm stale rośnie. Na liście "Rzeczpospolitej" jest ich ponad 100. Można szacować, że wypracowały prawie 17 mld zł przychodów, czyli około 2 procent przychodów wszystkich firm z listy.

Przedsiębiorstwa, które często rozpoczynały swoją działalność od małego warsztatu czy sklepiku, zanotowały w ubiegłym roku średnio ponaddwudziestoprocentowy wzrost przychodów ze sprzedaży i prawie piętnastoprocentowy przyrost zysku netto. Przykładami świetnie rozwijającej się firmy rodzinnej są: giełdowa dziś spółka Inter Groclin założona przez Zbigniewa Drzymałę, Nowy Styl należący do braci Krzanowskich, sieć supermarketów Piotr i Paweł rodziny Wosiów.

Firmy rodzinne najczęściej robią interesy w handlu, sektorze spożywczym oraz przemyśle związanym z obróbką drewna. To właśnie w tych branżach jest ich najwięcej. Potwierdza to nasza Lista 2000. Wytłumaczenie tego zjawiska jest proste - w tych branżach po prostu łatwo było zacząć biznes bez dużych kapitałów. Zestawienie 2000 największych firm pokazuje, że wśród przedsiębiorstw rodzinnych dominują spółki handlowe. Ta gałąź gospodarki jest reprezentowana na liście przez 44 firmy, których przychody sięgnęły w 2003 roku 8 mld zł - ponad 20% więcej niż rok wcześniej.

Silną reprezentację wśród firm rodzinnych mają przedsiębiorstwa związane z sektorem spożywczym, a zwłaszcza zakłady mięsne. Tu na czoło wysuwają się dwie rywalizujące ze sobą na rynku firmy, kierowane przez niezwiązane ze sobą rodziny Dudów. To właśnie one wygenerowały znaczną część przychodów wśród rodzinnych przedsiębiorstw z branży. W sumie przychody rodzinnych spółek spożywczych wzrosły w ub.r. o 13,5%. Wszystko wskazuje na to, że ten rok może być jeszcze lepszy. Firmy te w większości doskonale zagospodarowały unijne środki, które mają zamiar zainwestować w rozwój. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)