Trwa ładowanie...

Nadchodzi załamanie pogody. Silny wiatr może nam odciąć prąd

Dziś i jutro pogoda pokaże swoje groźne oblicze. Niebo będzie zasłane stalowymi chmurami, spadnie sporo deszczu (możliwa jest krupa śnieżna), wiatr będzie powodował zniszczenia. Niewykluczone są pojedyncze burze.

Share
Nadchodzi załamanie pogody. Silny wiatr może nam odciąć prąd
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Roman Jocher
d3be99k

Polska jeszcze wczoraj była w objęciach wału wyżowego, który przynosił ładną, ale mglistą pogodę. Po południu zgodnie z prognozami zachmurzyło się i zaczęło padać. To efekt wędrującego chłodnego frontu atmosferycznego, który ulegał stopniowej degradacji.

Niebawem dostaniemy się pod wpływ stale pogłębiającego się niżu wtórnego (niże wtórne to prawdziwe paskudy), pędzącego w środowisku prądu strumieniowego znad Skandynawii nad wschodni Bałtyk, sięgając Litwy i Estonii. Dzięki temu strumieniowi ciśnienie w oku niżu stale się obniża. Nad Atlantykiem natomiast od wielu dni zalega rozległy i mocny wyż. Różnica ciśnienia pomiędzy niżem a wyżem jest znaczna, a to oznacza silny i bardzo silny wiatr powodujący zniszczenia.

Największych porywów mogą spodziewać się mieszkańcy Pomorza oraz terenów górskich i podgórskich. Istnieje realna szansa, że porywy dojdą do 100 km/h. Na nizinach i w pozostałej części Polski wcale nie będzie lepiej. Porywy sięgające 90 km/h będą powodowały mniejsze lub większe zniszczenia. Wielu mieszkańców naszego kraju z powodu uszkodzeń sieci energetycznej będzie bez prądu. Niż to nie tylko większa różnica ciśnienia i wiatr, ale także sporo opadów. Takie ośrodki niosą ze sobą system frontów – jeden po drugim.

Zobacz także: Wojna o lokale zastępcze. Mieszkańcy nazywają je "norami" i "ruderami"

Podczas przechodzenia takiej linii zwiększa się ryzyko wystąpienia konwekcji, co w rezultacie może doprowadzić do powstania zjawisk burzowych. Burze i opady konwekcyjne mogą mieć charakter zorganizowany oraz liniowy, i to podczas tego drugiego wiatr w chwilowym porywie może przekroczyć 100 km/h. Takie linie szkwałowe doprowadzają do wielu błyskawicznych zniszczeń, a wiatr pojawia się nagle i niespodziewanie. Spadające dość szybko ciśnienie spowoduje stanowczy spadek koncentracji, co zaowocuje zwiększoną liczbą zdarzeń drogowych. Zalecamy więc zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży samochodem.

d3be99k

Z balkonów oraz ogrodów należy uprzątnąć lekkie przedmioty, które mogą zostać uniesione przez wiatr. Nie należy, w miarę możliwości, parkować samochodów pod drzewami ani reklamami. Jadąc i wracając z pracy trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia sporych opóźnień w kursowaniu komunikacji miejskiej, międzygminnej oraz międzymiastowej. Także na lotniskach z powodu spodziewanego załamania pogody mogą wystąpić opóźnienia lub odwołania lotów krajowych lub międzynarodowych. Wiatr zacznie słabnąć dopiero jutro w godzinach popołudniowych, dlatego warto dziś i jutro zabrać ze sobą sporo optymizmu podczas tak przytłaczającej i niebezpiecznej aury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3be99k

Podziel się opinią

Share
d3be99k
d3be99k
Więcej tematów