Nadchodzi rewolucja w biznesowej Javie

Firma Sun Microsystems przebudowuje swoją platformę aplikacji biznesowych J2EE ( Java 2 Enterprise Edition ). Jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku jej użytkownicy będą mieli okazję zapoznać się z nowym, referencyjnym serwerem aplikacji opartym na platformie Java EE 5, wykorzystującej nowe komponenty biznesowe EJB 3 ( Enterprise Java Beans ), warstwę prezentacyjną JSF 1.2 ( JavaServer Faces ), odświeżone serwisy webowe i wiele innych nowości.
Nowa platforma, nowe możliwości

Głównym założeniem towarzyszącym powstawaniu piątej wersji Java Enterprise Edition jest ułatwienie deweloperom pracy przy tworzeniu aplikacji biznesowych. Większość uciążliwych operacji, takich jak na przykład XML-owe deskryptory klas biznesowych, wymaganych w poprzednich wersjach J2EE, została wyeliminowana lub jest opcjonalna. Duża część ułatwień została uzyskana dzięki wykorzystaniu adnotacji znanych z piątej wersji J2SE ( Java 2 Standard Edition ), które znalazły zastosowanie między innymi przy definiowaniu i używaniu usług webowych, tworzeniu komponentów EJB, mapowaniu klas Javy na XML bądź relacyjne bazy danych, ustalaniu zewnętrznych zależności, czy też parametrów "deploymentu".

Do głównych technologii wchodzących w skład platformy JEE 5 należą:
- Enterprise JavaBeans ( EJB ) 3.0;
- Java Persistence API;
- JavaServer Faces 1.2;
- Web Services Metadata for the Java Platform 1.0;
- Java API for XML-Based Web Services ( JAX-WS ) 2.0;
- Java Architecture for XML Binding ( JAXB ) 2.0;

EJB 3.0

Specyfikacja kolejnej wersji biznesowych komponentów EJB jest rozwijana przez Java Community Process, jako JSR-220 - http://jcp.org/en/jsr/detail?id=220. Pod koniec zeszłego roku prace nad nią weszły w fazę końcową. Projekt uzyskał status "proponowanego szkicu końcowego", a stąd już niedaleka droga do wersji finalnej, która ma ujrzeć światło dzienne wraz z zakończeniem prac nad całą platformą Java EE 5. Pomimo, że nie jest ona jeszcze ukończona, to w obecnej fazie API powinno być już stabilne, co jednak nie wyklucza wprowadzenia drobnych poprawek.

Głównym założeniem przy projektowaniu nowej wersji EJB było ułatwienie życia deweloperom. Każdy, kto kiedykolwiek budował aplikację przy użyciu EJB 2.x, wie, jak "nieprzyjazne" były one dla programisty.
Dzięki wprowadzonym w EJB 3 adnotacjom oraz znacznemu uproszczeniu budowy obiektów biznesowych, projektowanie aplikacji klasy enterprise bazujących na nowej specyfikacji powinno się stać się dużo wygodniejsze i szybsze. Chętnym do wypróbowania nowej technologii można polecić jeden z wymienionych w artykule serwerów aplikacji, które dają możliwość zapoznania się z EJB 3.

Więcej informacji:
- Enterprise JavaBeans 3.0 - http://jcp.org/en/jsr/detail?id=220;
- JBoss TrailBlazer - http://trailblazer.demo.jboss.com/ejb3trail/;Serwery Java EE 5

Referencyjną implementacją specyfikacji JEE 5 będzie zapewne projekt GlassFish, który powstał poprzez otwarcie przez firmę Sun kodu swojego serwera aplikacji - Sun Java System Application Server 9. Projekt jest oparty na licencji CDDL ( Common Development and Distribution License ), dzięki czemu firma wciąż kontroluje jego rozwój, jednak w znaczny sposób zwiększyły się możliwości niezależnych deweloperów w ingerowanie w jego kształt, optymalizowanie kodu, czy proponowanie zmian.

Od wersji "Milestone 5" GlassFish wszedł w wersję beta, natomiast finalnej wersji produktu można oczekiwać na początku maja bieżącego roku.

Nie tylko Sun przygotowuje się na nową wersję platformy. Kilka firm ma już przygotowane testowe wersje umożliwiające pracę z nową technologią. Wśród nich znajdują się zarówno wielcy, jak na przykład Oracle, a także znany ze swojego open-source'owego serwera aplikacji JBoss, czy też konsorcjum ObjectWeb ze swoim serwerem JoNaS.

Więcej informacji:
- GlassFish - http://glassfish.dev.java.net/;
- Sun Java System Application Server 9 - http://java.sun.com/javaee/downloads/;
- JBoss EJB3 - http://jboss.com/products/ejb3;
- Oracle EJB3 - http://www.oracle.com/technology/ejb3/index.html;
- JoNaS - http://jonas.objectweb.org/;

Warstwa prezentacyjna - JSF 1.2

Nowa wersja nie wprowadza wprawdzie żadnych rewolucyjnych zmian, lecz ma raczej za zadanie polepszenie współpracy z inną technologią generowania dynamicznej zawartości stron WWW - JavaServer Pages, której nowa wersja jest także rozwijana prze Java Community Process jako JSR-245 {jcp.org/en/jsr/detail?id=245}. Poza tym nowe JSF mają umożliwiać budowanie interfejsów użytkownika wykorzystujących wiele okien i ramki, a także rozwiązywać kilka problemów, które spędzały sen z powiek użytkownikom wcześniejszej wersji, jak na przykład problem "dwukrotnie wciśniętego przycisku" ( polegającego na wysłaniu przez klienta kolejnego żądania, kiedy poprzednie nie zostało jeszcze obsłużone ). Usunięte zostaną także błędy, które nie będą wymagały zmiany specyfikacji.

Co jeszcze nowego?W skład platformy Java Enterprise Edition 5 wejdą jeszcze między innymi:
- Java Persistence API pozwalające na łatwe zapisywanie stanów obiektów do relacyjnej bazy danych zarówno w środowiskach serwerowych, jak i w aplikacjach Java SE.
- Streaming API for XML ( StAX ) - bazujące na zdarzeniach API do obsługi plików XML, podobne w założeniach do Simple API for XML ( SAX ), jednak używające innego podejścia i przez to bardziej czytelne i naturalne w programowaniu.
Poprawione zostanie także wsparcie dla tworzenia usług webowych, na które składają się Java API for XML-Based Web Services ( JAX-WS ) 2.0, Java Architecture for XML Binding ( JAXB ) 2.0 oraz Web Services Metadata for the Java Platform, które umożliwia wykorzystanie adnotacji przy budowaniu usług webowych.

Na finalną wersję platformy trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy, jednak użytkownicy chcący rozpocząć przygodę z JEE 5 mogą już teraz pobrać testowe wersje serwerów wykorzystujących nowe technologie, które były wymienione wyżej w tekście. Firma NetBeans udostępniła także wczesną wersję środowiska zintegrowanego do budowania aplikacji biznesowych z wykorzystaniem opisywanych tutaj technologii ( NetBeans Enterprise Pack 5.5 Preview ), którą można pobrać za darmo ze strony firmowej - http://www.netbeans.org/community/releases/55/.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)