Nadchodzi kolejna fala - stan alarmu na rzekach
W ciągu najbliższej doby, w związku z bardzo intensywnymi opadami, na Wiśle do profilu w Dęblinie oraz na wszystkich jej dopływach na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce poziom wody wzrośnie powyżej stanów alarmowych - prognozuje IMiGW.
W miejscach przerwanych obwałowań możliwy jest ponowny wpływ wody na tereny poprzednio zalane - podaje Instytut.
Istnieje zagrożenie dla obszarów zalewowych. Tereny przybrzeżne mogą zostać zalane, mogą wystąpić lokalne podtopienia. Uniemożliwione może być prowadzenie prac hydrotechnicznych. Mogą wystąpić utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji lądowej i żeglugi wodnej.
IMiGW zaleca ostrożność, informuje o konieczności śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej.
Fala wezbraniowa przechodzi przez południe Polski
Strażacy ponownie umacniają i podnoszą wały przeciwpowodziowe na południu kraju. Trudna sytuacja jest m.in. w Sandomierzu i Rybitwach (woj. świętokrzyskie) gdzie w piątek ma dotrzeć fala wezbraniowa spowodowana ostatnimi opadami deszczu.
- Ponownie skupiamy się na umacnianiu i podnoszeniu wałów. Sen z powiek spędzają nam te rejony, gdzie wały zostały przerwane i nie udało ich się po ostatniej fali kulminacyjnej naprawić - powiedział rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.
Przyznał, że w niektórych rejonach może dojść do ponownych podtopień i konieczności ewakuacji mieszkańców. - Fala wezbraniowa, która obecnie przechodzi przez południe kraju, jest jednak o kilkadziesiąt centymetrów niższa w porównaniu do majowej fali kulminacyjnej - zapewnił.
Dodał, że obecna fala jest również długa i przez poszczególne tereny może przechodzić nawet do trzech dni. Podkreślił, że jest to dodatkowe zagrożenie dla osłabionych w efekcie poprzedniej powodzi wałów.
- Na pewno po przejściu tej fali będą one wymagać odbudowywania, napraw. To będzie praca na wiele lat. Pocieszające jest, że w piątek ma przestać padać. Najgorsza będzie zbliżająca się noc - ocenił rzecznik.
Jak powiedział, bardzo trudna sytuacja jest w Małopolsce, gdzie w miejscowości Kłodna osuwisko zniszczyło kilkadziesiąt domów. - W środę do późnych godzin nocnych trwała ewakuacja 240 mieszkańców kolejnych zagrożonych domów. W sumie zniszczeniu może ulec jeszcze ok. 100 budynków, zagrożona jest też szkoła - powiedział Frątczak.
Z powodu osuwiska całkowicie nieprzejezdna jest również droga nr 75, łącząca Brzesko z Nowym Sączem.
W efekcie środowych burz tylko w woj. mazowieckim strażacy interweniowali aż 550 razy. Chodziło głównie o wypompowywanie wody z piwnic, klatek schodowych, ulic.
Wisła szybko przybiera
Szybko przybiera w czwartek Wisła na Lubelszczyźnie, w Annopolu przekroczyła stan alarmowy. Strażacy zasypują wyrwę w wale w Zastowie Polanowskim.
Jak informuje na swojej stronie internetowej Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, rano poziom Wisły w Annopolu o ponad 30 cm przekraczał stan alarmowy. W ciągu ostatniej doby wzrósł ponad 60 cm. W położonych niżej Puławach przekroczony jest stan ostrzegawczy, do poziomu alarmowego brakuje jeszcze ponad metra.
Wojewoda lubelski już w środę ponownie ogłosił alarm powodziowy we wszystkich nadwiślańskich gminach w regionie. W poniedziałek alarm w tych gminach został odwołany po przejściu poprzedniej fali na Wiśle.
Służby kryzysowe szczególnie obawiają się o sytuację w rejonie Wilkowa, gdzie w miejscowości Zastów Polanowski powstała 400-metrowa wyrwa wale powodziowym, przez którą woda zalała prawie całą gminę. Do dziś woda z tego terenu nie została jeszcze całkowicie usunięta, a nadchodząca fala grozi ponownym zalaniem.
Według prognoz Wisła przeleje się przez przerwany wał, jeśli nie zostanie on naprawiony. Do prac w Zastowie Polanowskim skierowanych zostało 200 strażaków; pracują tam też służby melioracyjne - poinformował rzecznik straży pożarnej w Lublinie Ryszard Starko.
Rośnie poziom wody w rzekach woj. lubelskiego
W ciągu najbliższej doby w wyniku opadów deszczu o charakterze burzowym, w zlewni Wieprza i Bugu po profil Krzyczew poziom wody będzie wzrastał w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych - prognozuje IMiGW.
Na Wiśle poniżej ujścia Wisłoki wzrost poziomu wody będzie w strefie stanów wysokich powyżej stanów alarmowych - podaje Instytut.
W miejscach przerwanych obwałowań możliwy jest ponowny wpływ wody na tereny poprzednio zalane - podaje IMiGW.
Istnieje zagrożenie dla obszarów zalewowych. Może dojść do zalania przybrzeżnych terenów, lokalnych podtopień. Uniemożliwione może być prowadzenie prac hydrotechnicznych, utrudnione funkcjonowanie komunikacji lądowej i żeglugi wodnej.
Instytut zaleca ostrożność, informując o konieczności śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej.