Nadchodzi era genetyki stosowanej
Stajemy przed nowym progiem cywilizacyjnym: techniki genetyczne umożliwiają ustalanie naszych wrodzonych predyspozycji, można będzie zbadać, jakie są - poniżej czy powyżej przeciętnej - szanse na zapadnięcie Jana Kowalskiego na określoną chorobę. W przypadku alergii jest to interesujące wyłącznie dla potencjalnego alergika, ale istnieją dolegliwości, niesprawności, ułomności, o których chcieliby wiedzieć inni – czytamy w Rzeczpospolitej.
24.07.2002 07:42
Wiedza o niepłodności albo o skłonności do chorób dziedzicznych nie jest obojętna przy wiązaniu się kobiety i mężczyzny; dawniej informacji z tego zakresu nie było w ogóle lub tylko takie, jakie można było wydedukować z dziejów rodziny. Dawniej prawdopodobieństwo zachorowania na raka było nie do określenia, obecnie można je określić procentowo, z niewielkim marginesem błędu. Świadomość takiego stanu rzeczy może rzutować już w perspektywie kilkudziesięciu lat na zachowania społeczne, mentalność i obyczaje.
Wiedzą o genetycznym dziedzictwie człowieka, w warunkach ustroju kapitalistycznego, gdy poszukiwana jest skuteczność i wydajność, zainteresowani są pracodawcy; z ich punktu widzenia ludzie skłonni, na przykład, do schizofrenii nadają się mniej niż inni do pełnienia funkcji kierowniczych; skłonni do cukrzycy - gdyby wiedział o tym pracodawca - mogliby mieć kłopoty z otrzymaniem pracy kierowcy.
Kolejną siłą społeczno-ekonomiczną zainteresowaną informacjami o naszym kodzie genetycznym są towarzystwa i kompanie ubezpieczeniowe, rzetelne wiadomości o tym, kto nie jest, kto jest i w jakim stopniu zagrożony na przykład chorobami Alzheimera czy Parkinsona, w sposób istotny mogłaby wpłynąć na stanowienie stawek i w ogóle traktowanie potencjalnych klientów.
Co z tej wiedzy wyniknie? Na razie naukowcy dokładają wszelkich starań o przyrost wiedzy na ten temat. Równocześnie, na szczęście, w rozwiniętych społeczeństwach zaczyna dochodzić do głosu przekonanie, że pora postawić tamę żywiołowemu przyrostowi wiedzy w tej dziedzinie bez refleksji moralnej i uregulowań prawnych. (an)