Trwa ładowanie...

Nadchodzą zmiany w polskiej dyplomacji?

Jeśli zmiany w ustawie o służbie zagranicznej wejdą w życie, to polską dyplomację czekają zmiany. Sami zainteresowani nazywają nową ustawę "zwolnieniami grupowymi w MSZ". We wtorek kolejne posiedzenie sejmowej podkomisji w tej sprawie.

Nadchodzą zmiany w polskiej dyplomacji?Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
dzmiw19
dzmiw19

O projekcie "czystek w polskiej dyplomacji" wspominał już podczas lipcowego kongresu PiS prezes Jarosław Kaczyński. - Tę ustawę trzeba w końcu uchwalić, bo panie ministrze, kłaniałem się panu, ale złogów jest tam u pana dużo i trzeba zmieniać - mówił pod adresem szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego.

Zdaniem portalu onet.pl, Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zgadza się na liczne poprawki do rządowego projektu dot. zmian w ustawie o służbie zagranicznej. Autorem propozycji zmian jest sejmowa podkomisja. Na jej czele stoi Małgorzata Gosiewska z PiS.

Polityka międzynarodowa. Sondaż WP: Polacy zaniepokojeni naszą pozycją na świecie

To jedna ze sztandarowych inicjatyw resortu. Wprowadza "negatywną przesłankę zatrudnienia w służbie zagranicznej osób, które w okresie do 31 lipca 1990 r. pracowały, bądź pełniły służbę albo były współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu tzw. ustawy lustracyjnej".

dzmiw19

Oznacza to zakończenie współpracy z wszystkimi osobami, które pracowały w dyplomacji w czasach PRL.

Podkomisja chce, aby w dyplomacji pracowały tylko te osoby, które tytuł magistra uzyskały w Polsce, krajach UE lub NATO. Zdaniem MSZ może to zablokować wiele karier.

Z nieoficjalnych informacji onet.pl wynika, że posiedzenie sejmowej podkomisji w tej sprawie miało się już odbyć w zeszłym tygodniu, ale z powodu braku jednolitego tekstu, odbędzie się ono we wtorek.

Źródło: WP, Onet, PAP

dzmiw19
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzmiw19
Więcej tematów