Nad Polskę nadciąga antycyklon. Padnie rekord ciśnienia?
Już pod koniec drugiej połowy marca Polska znajdzie się pod wpływem potężnego wyżu ciśnieniowego, inaczej antycyklonu. Oznacza to, że już niedługo w naszym kraju ciśnienie może wzrosnąć nawet do 1050 hPa - prognozują synoptycy.
14.03.2022 | aktual.: 14.03.2022 23:44
Jak podaje portal dobrapogoda24.pl, w najbliższych dniach nad Europą i Polską pojawi się tzw. antycyklon - potężny wyż, powodujący gwałtowny wzrost ciśnienia nawet do 1050-51 hPa. W naszym kraju i kilku innych krajach Europy odczuwalny będzie pod koniec drugiej połowy marca 2022 r.
Według prognozy portalu meteorologicznego, oznacza to w dalszych dniach względną stabilizację pogody - możemy spodziewać się m.in. bardzo niewielu opadów atmosferycznych. Najbliższe deszcze prognozowane są w dniach 15-16 marca, jednak nie będą one intensywne. Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, nie należy spodziewać się ulew oraz śnieżyc - poza terenami wysokogórskimi.
Antycyklon nad Europą i Polską. Praktycznie zero opadów
Antycyklon oddziaływać będzie na Polskę głównie 19-20 marca. W centrum kraju można spodziewać się ciśnienia w wysokości do 1050-1051 hektopaskali. Podobne wartości mogą być również odnotowane 19 marca br. w północnej części Polski. Antycyklon ma swoim wpływem objąć znaczną część naszego kontynentu, w szczególności pasmo od Wielkiej Brytanii, przez Polskę, Rosję i Bałkany.
Pomimo równoznacznej z silnym wyżem stabilizacji pogodowej, nocami w trakcie rozpogodzeń nadal możliwe są temperatury na minusie. Działanie wyżu utrzyma się w naszym kraju co najmniej do 22 marca. Możliwe jednak, że efekty jego działania odczuwalne będą znacznie dłużej.
Portal podkreśla również, że ciśnienie w wysokości 1050-1051 hPa - z którym możliwe, że będziemy się mierzyć nawet do końca miesiąca - to jedno z najwyższych, jakie odnotowano w Polsce w ostatnich latach. Nie zostanie jednak pobity krajowy rekord wzrostu ciśnienia - czytamy. Po II wojnie światowej w Polsce raz zanotowano wartość 1054 hPa, a rekord w całej historii kraju wyniósł około 1065 hPa - z dopuszczalną różnicą 0.5 hPa na minusie lub plusie.
Źródło: dobrapogoda24.pl, wxcharts.com
Przeczytaj także: