Nad Bałtyk nadciąga silny sztorm
Meteorolodzy ostrzegają przed silnym sztormem na południowym Bałtyku. Na polskim wybrzeżu będzie wiał wiatr południowo-zachodni, skręcający na zachodni do północno-zachodniego. Jego siła ma wzrosnąć do 8-9 w porywach w 10-stopniowej w skali Beauforta. Natomiast Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnymi wiatrami, które dotkną dużą część naszego kraju.
Stan morza, określany wysokością fal, przewidywany jest od 4 m do 5 m, później 5 m do 6 m. Zalewu Wiślanego natomiast od 2 m do 3 m, później 3 m do 4 m. Zalew Wiślany jest miejscami pokryty lodem. Widzialność będzie dobra i umiarkowana. Meteorolodzy zapowiadają też przelotne deszcze nad całym wybrzeżem.
Nad Zalewem Szczecińskim będzie wiać wiatr południowo-zachodni skręcający na zachodni o sile 6-8 w porywach do 9 w skali Beauforta. Zalew również jest pokryty lodem.
Utrzymuje się aktywny i głęboki niż z ośrodkiem 979 hPa nad Bałtykiem Zachodnim i południową Szwecją.
Będzie wiało w całym kraju
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnymi wiatrami, które dotkną dużą część naszego kraju. Dodatkowo w licznych stacjach wodowskazowych odnotowano przekroczenia poziomu alarmowego wód.
Według Centrum silne wiatry wystąpią w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim i pomorskim. Wiać będzie również na terenie Śląska i Mazowsza.
W licznych miejscach woda przekroczyła stany alarmowe. Według Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w dorzeczu Wisły odnotowano taką sytuację w 12 miejscach a w okolicach Odry w 44. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 70 stacjach pomiarowych.
Co nas czeka w najbliższym czasie?
Polska pozostanie pod wpływem powoli wypełniającego się niżu, którego ośrodek znad zachodniego Bałtyku będzie się przemieszczał na północny wschód. Napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie.
Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, najwięcej przejaśnień na południu kraju. Miejscami spodziewane są przelotne opady deszczu, na północy deszczu lub śniegu. Wysoko w górach możliwe są przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 2 st. C na północy kraju do 5 st. C w centrum oraz do 7 st. C na południu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, nad morzem wzmagający się do silnego. Porywy wiatru osiągną do 80 km/h, nad morzem do 90 km/h. Wysoko w górach trzeba spodziewać się wiatru silnego i bardzo silnego. Na szczytach Tatr porywy osiągną do 120 km/h, a wysoko w Karkonoszach porywy wiatru mogą przekraczać 150 km/h. Wysoko w górach zawieje i zamiecie śnieżne.
W nocy będzie pochmurno, ale możliwe są także większe przejaśnienia. Okresami przelotne opady śniegu z deszczem przechodzące w przelotny śniegu. Temperatura minimalna od -3 do 0 st C. Wiatr umiarkowany, na północy i w centrum okresami dość silny, południowo-zachodni i zachodni.
Porywy wiatru na południu kraju do 60 km/h, na pozostałym obszarze do 80 km/h. Wysoko w górach wiatr silny, północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Na szczytach Tatr porywy wiatru do 80 km/h, a wysoko w Karkonoszach do 140 km/h. Stopniowy spadek prędkości wiatru.
We wtorek także pochmurno, miejscami, zwłaszcza na północnym wschodzie i w centrum kraju przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0 st. C na północy do 2 st. C w centrum oraz 5 st. C na południu. Wiatr umiarkowany, nad morzem miejscami dość silny, porywisty. Porywy wiatru do 60 km/h, nad morzem do 80 km/h.
Wysoko w górach wiatr będzie silny, północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Na szczytach Tatr porywy wiatru do 60 km/h, a wysoko w Karkonoszach do 120 km/h. Przewidywany jest stopniowy spadek prędkości wiatru.