Trwa ładowanie...
d3kiqsd
22-06-2012 14:05

Naczelna Rada Lekarska wezwała lekarzy do protestu

Naczelna Rada Lekarska zarekomendowała, by od 1 lipca lekarze wypisywali pełnopłatne recepty na leki refundowane. Powodem protestu jest zapis o karach dla lekarzy za błędnie wypisane recepty, zamieszczony w zarządzeniu ówczesnego szefa NFZ Jacka Paszkiewicza. Protestowi sprzeciwi się natomiast Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ).

d3kiqsd
d3kiqsd

O rekomendowaniu takiej formy protestu zdecydowała Naczelna Rada Lekarska, obradująca w Lidzbarku Warmińskim. Zaapelowała, aby wszyscy lekarze i stomatolodzy - bez względu na rodzaj zatrudnienia i miejsce wykonywania zawodu - od 1 lipca wypisywali pełnopłatne recepty, czyli nie zamieszczali na druku adnotacji o refundacji.

Lekarski samorząd sprzeciwił się w ten sposób umowom z NFZ na wypisywanie recept refundowanych, które do 30 czerwca mają podpisywać lekarze prowadzący prywatne praktyki. Umowy zawierają zapis o karach za błędnie wypisane recepty, który został wykreślony w styczniu przez Sejm z ustawy refundacyjnej.

Wzór tych umów określił swoim zarządzeniem ówczesny szef NFZ Jacek Paszkiewicz. Zdaniem środowisk lekarskich nie uwzględnił przy tym ani uwag samorządu lekarskiego, ani tych zgłaszanych przez ministra zdrowia.

NRL podkreśliła, że mimo licznych apeli umowy w części dotyczącej wystawiania recept pozostały dotychczas niezmienione. "Stwarza to zagrożenie dla normalnego wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty, a przez to w poważnym stopniu narusza także bezpieczeństwo chorych" - napisała NRL w apelu skierowanym do lekarzy.

d3kiqsd

Protestowi sprzeciwi się natomiast Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ). PPOZ uważa, że to właśnie lekarze - pracodawcy poniosą konsekwencje prawne i finansowe tej akcji.

Porozumienie w piątek skierowało do Naczelnej Rady Lekarskiej list, w którym stanowczo sprzeciwia się działaniom NRL, polegającym - jak napisało PPOZ - m.in. na dezinformowaniu lekarzy. Porozumienie zarzuca NRL, że dezinformuje także pacjentów podając, że od 1 lipca 2012 r. nie będą mogli otrzymywać recept ze zniżką we wszystkich placówkach ochrony zdrowia.

Według PPOZ w sytuacji, gdy zatrudniony w przychodni lekarz przyłączy się do protestu NRL, konsekwencje prawne oraz finansowe z tego tytułu poniesie lekarz pracodawca, który zatrudnił "protestującego".

W sprawie ewentualnego protestu z przedstawicielami NRL spotkał się w środę minister zdrowia i zapowiedział, że kwestią umów między lekarzami a NFZ zajmie się po wyborze nowego prezesa Funduszu. Przedstawiciele Rady powiedzieli dziennikarzom, że Bartosz Arłukowicz ocenił wzór umowy na wypisywanie recept na leki refundowane jako zły, który powinien zostać zmieniony.

d3kiqsd

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska zaapelowała, by lekarze odstąpili od zapowiadanej formy protestu. Wezwała także pacjentów, by problemy z otrzymaniem recept na leki refundowane zgłaszali dyrektorom szpitali lub przychodni.

Kozłowska powiedziała, że jeśli pacjenci mimo powiadomienia dyrektorów szpitali czy przychodni nadal będą mieli kłopoty z otrzymaniem recept na leki refundowane, powinni zwrócić się do biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Przypomniała, że obowiązek wypisywania recept na leki refundowane jest zawarty w kontrakcie, który lecznice podpisują z NFZ. Dodała, że Fundusz może nałożyć karę na świadczeniodawców, którzy się z niego wywiązują - do wysokości 2 proc. wartości kontraktu. Kozłowska podkreśliła, że także ona może wszczynać postępowania wyjaśniające w przypadku stwierdzenia naruszenia zbiorowych praw pacjenta. Gdy świadczeniodawca nie odstąpi od tego naruszenia, może zostać nałożona na niego kara w wysokości do 500 tys. zł.

d3kiqsd

Także p.o. prezesa NFZ Zbigniew Teter w piątek na stronie internetowej Funduszu przypomniał, że lekarze udzielający świadczeń w placówce leczniczej, która zawarła z Oddziałem Wojewódzkim NFZ umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej "są obowiązani przestrzegać praw pacjenta do świadczeń gwarantowanych, w tym leków refundowanych" oraz mają "prawo i obowiązek wystawiać pacjentom recepty na leki i wyroby medyczne refundowane w ramach tej umowy". Dodał, że udzielanie świadczeń w sposób niepełny lub nieprawidłowy narusza warunki umowy pomiędzy OW NFZ a świadczeniodawcą.

d3kiqsd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kiqsd
Więcej tematów