Trwa ładowanie...

Na takich warunkach posłowie dostają pożyczki. Kancelaria Sejmu nie chce komentować

W Polsce mamy rekordową inflację. Co więcej, dziesiąty raz rzędu Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy kredytowe. Drożeją nie tylko kredyty, ale także większość produktów i usług. Polacy z różnych zakątków kraju skarżą się na drożyznę. Na uprzywilejowaną sytuacją mogą liczyć jednak posłowie. Wszystko dzięki funduszowi świadczeń socjalnych. Ten pozwala im zaciągnąć pożyczkę na atrakcyjnych warunkach.

Pożyczki sejmowe dla parlamentarzystówPożyczki sejmowe dla parlamentarzystówŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d3wjhuh
d3wjhuh

W polskim Sejmie posłowie mogą korzystać z funduszu świadczeń socjalnych - przypomina "Fakt" i dodaje, że taki obowiązuje też w innych zakładach pracy. Tabloid podkreśla, że to dzięki niemu politycy mogą skorzystać z niskoprocentowych pożyczek na cel mieszkaniowy.

I tak, gdy poseł zapożyczy się na dwa lata, to oprocentowanie tej pożyczki wynosi 2 proc. W przypadku roku - zmniejsza się do 1 proc. Gazeta dodaje, że Kancelaria Sejmu może pożyczyć posłom 30 tys. zł na remont lub 40 tys. zł na zakup nieruchomości.

Zobacz też: Ziobro kontra PiS. "Frustacja ma złe skutki"

Pożyczki dla posłów z Sejmu. Takie są zasady

"Fakt" wyjaśnia również, jakie są zasady otrzymania pożyczki przez parlamentarzystów. Wystarczy, że ci złożą wniosek, który następnie rozpatruje marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

d3wjhuh

Na tym jednak nie koniec korzystnych rozwiązań dla posłów. Jak wskazuje gazeta, osoby, które zaciągnęły niskoprocentową pożyczkę z kasy na cele mieszkaniowe, mogą skorzystać z wakacji kredytowych. Spłata może być zawieszona na sześć miesięcy. To wymaga uzasadnionego przypadku i zgody poręczycieli.

Redakcja "Faktu" zapytała w Sejmie o niskoprocentowe podwyżki już pod koniec maja. Miesiąc później ponowiła swoje pytania. Jednak Kancelaria Sejmu milczy w tej sprawie. Tabloid zaznacza, że organ ma obowiązek udzielenia informacji nie później niż miesiąc, bo chodzi o informację publiczną. Takie są przepisy.

Niskoprocentowe pożyczki w Sejmie. To nie podoba się Polakom

"Fakt" zapytał Polaków o to, co sądzą o niskoprocentowych pożyczkach polityków. Wiele osób nie kryło swojego oburzenia.

- Posłowie powinni mieć możliwość korzystania z kredytu na takich samych warunkach jak reszta społeczeństwa. Korzystanie z tak preferencyjnych warunków na zaciągnie pożyczek w momencie, gdy reszta społeczeństwa martwi się, czy będzie ich stać na spłatę kolejnych rat, uważam za nieetyczne - powiedział "Faktowi" pan Paweł z Humnisk.

d3wjhuh

Rekordowa inflacja i jeszcze wyższe stopy procentowe

Na wysokie ceny produktów i usług w Polsce wpływ ma rekordowa inflacja. Ta w czerwcu 2022 roku wyniosła 15,6 proc.

Jest to najwyższy odczyt od marca 1997 roku, czyli od ponad 25 lat. Przypomnijmy, że w maju inflacja wyniosła 13,9 proc. rok do roku. To oznacza wzrost o 1,7 proc.

Na tym jednak nie koniec niepokojących wieści. W czwartek Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe. W lipcu główna stopa referencyjna wzrosła o 50 punktów bazowych - z 6 proc. do 6,50 proc.

Źródło: "Fakt", RPP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3wjhuh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wjhuh
Więcej tematów