Na Szczyt Ziemi przybywają przywódcy państw świata
Na Szczyt Ziemi do Johannesburga przybywają przywódcy państw z całego świata. Udał się tam też prezydent Aleksander Kwaśniewski, który będzie od poniedziałku przewodniczył grupie dyskusyjnej, nazwanej "Okrągłym stołem numer 1". Przywódcy mają przygotować końcową deklarację polityczną szczytu.
Prowadzący od kilku dni rozmowy ministrowie ochrony środowiska osiągnęli pewien postęp. Kraje rozwijające się chcą zniesienia barier, umożliwiających eksport ich produktów, a także zwiększenia pomocy z bogatych państw.
Przedstawiciele państw rozwiniętych domagają się natomiast od państw rozwijających się wprowadzenia swobód demokratycznych i ograniczenia korupcji.
W niedzielę nad ranem udało się osiągnąć porozumienie w sprawie ochrony zagrożonych gatunków. Wczoraj natomiast uzgodniono formułę wzywającą do ratyfikowania protokołu z Kioto. Przewiduje on zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a jego ratyfikacja została poważnie zagrożona po odrzuceniu przez Stany Zjednoczone.
Gazy cieplarniane, wytwarzane przede wszystkim przy produkcji przemysłowej, przyczyniają się, zdaniem części uczonych, do ocieplenia światowego klimatu.
Niemiecka organizacja obrońców środowiska GERMANWATCH poinformowała, że emisja gazów cieplarnianych na świecie wzrosła od 1990 roku o 9%. Tempo jej wzrostu spadło jednak w roku ubiegłym. Najwięcej gazów cieplarnianych nadal wytwarzają Stany Zjednoczone. (aka)