PolskaNa Sycylii dużo teraz mówi się o Polsce

Na Sycylii dużo teraz mówi się o Polsce

Dni Polskie zainaugurowane zostały w Palermo na Sycylii. Cykl imprez przygotowano z inicjatywy Instytutu Polskiego i ambasady polskiej w Rzymie.

W Palazzo dei Normanni w Palermo otwarta została wystawa fotograficzna Fabio Sgroi, dedykowana Krakowowi. Składa się na nią 18 czarno-białych zdjęć miasta z 2010 roku, przedstawiających jego zaułki, niedostępne miejsca, klatki schodowe, a nie znane zabytki.

W monumentalnym kompleksie San Giovanni degli Eremiti, dawnym kościele i także byłym meczecie, odbył się wernisaż wystawy "Tatarzy - muzułmanie na ziemiach polskich". Towarzyszyła mu dyskusja na temat obecności Tatarów w Polsce i ich historii. W debacie uczestniczyli m.in. ambasador Polski we Włoszech Wojciech Ponikiewski, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczpospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, biskup Mazzara del Vallo, Domenico Mogavero.

Dyskusja przebiegała pod hasłem dialogu między religiami, a jej celem - jak wyjaśnił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Polskiego, Jarosław Mikołajewski - było "ukazanie Tatarów jako ważnej części ludności dawnej Rzeczpospolitej od XIV wieku do czasów współczesnych, a także współistnienia chrześcijaństwa i islamu w Europie jako rzeczywistości wielowiekowej".

Przed południem przed Parlamentem Autonomicznego Regionu Sycylii dokonano prezentacji priorytetów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Inauguracyjny wieczór Dni Polskich w Palermo zakończył koncert gitarzysty jazzowego Piotra Michałowskiego.

W ramach cyklu imprez pod wspólnym tytułem "Otwarta Europa. Polska i Sycylia na skrzyżowaniu kultur: szanse i wyzwania" na sobotni wieczór zaplanowano spektakl kulinarny czyli prezentację tradycji polskiej i sycylijskiej kuchni.

9 października odbędzie się spotkanie, którego bohaterem będzie zmarły w 1994 roku pisarz i dziennikarz Pietro A. Buttitta, wysłannik telewizji RAI między innymi do Polski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)