PolskaNa Śląsku rzadziej chorują na astmę

Na Śląsku rzadziej chorują na astmę

Śląskie dzieci rzadziej cierpią na astmę niż ich rówieśnicy w województwie lubelskim i mazowieckim - wynika z danych, zebranych podczas przeprowadzonej w tych trzech województwach pilotażowej edycji programu "Wolność oddechu - zapobiegaj astmie".

30.11.2004 | aktual.: 30.11.2004 17:00

Programem objęto w sumie blisko 22 tys. uczniów pierwszych, drugich i trzecich klas szkoły podstawowej. Średnio podczas badań potwierdzono wykrytą wcześniej astmę oskrzelową u 7,2% ankietowanych, a w przypadku województwa śląskiego - tylko u 4,2% dzieci.

Wynik ten zaskoczył organizatorów programu, ponieważ Śląskie to region silnie uprzemysłowiony, a zanieczyszczenie środowiska jest wymieniane wśród czynników ryzyka w przypadku tej choroby.

Badaczy czasem spotykają takie niespodzianki. Oczywiście, trzeba pamiętać, że to wyniki z pilotażowego etapu programu, które mogą być obciążone nieco większym błędem. W Polsce nie prowadzono dotychczas całościowych, jednolitych metodologicznie badań na temat występowania astmy - powiedziała alergolog prof. Elżbieta Piontek z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Zdaniem zastępcy wojewódzkiego inspektora sanitarnego, Anny Szczerby-Sachs, niższy odsetek cierpiących na astmę w województwie śląskim może być efektem dobrej opieki specjalistycznej w zakresie alergologii na tym terenie. Można przypuszczać, że dzieci cierpiące z powodu alergii trafiły do alergologów wystarczająco wcześnie, by zapobiec rozwojowi astmy - powiedziała.

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Objawia się nawracającymi napadami świszczącego oddechu, dusznościami, uciskiem w klatce piersiowej i kaszlem. Objawy te nasilają się szczególnie w nocy lub nad ranem. Do astmy może doprowadzić nieleczona alergia.

Pilotażowy etap programu "Wolność oddechu - zapobiegaj astmie" zainicjowano w kwietniu tego roku. Organizują go wspólnie Państwowa Inspekcja Sanitarna, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Alergologiczne i firma AstraZeneca.

W wyniku badań stwierdzono choroby układu oddechowego u ponad 15% przebadanych dzieci, z czego połowa nie wiedziała wcześniej, że cierpi na zaburzenia układu oddechowego, i została skierowana na dalsze badania i leczenie.

Celem programu jest rozszerzanie wiedzy na temat astmy oskrzelowej i wczesne wytypowanie dzieci zagrożonych zachorowaniem, a dzięki temu - zapobieganie nie tylko konsekwencjom zdrowotnym, ale również społecznym i ekonomicznym tej choroby.

Pierwszy po pilotażu etap programu rozpoczyna się właśnie w tych samych województwach. Działania edukacyjne i badania przesiewowe zostaną zmodyfikowane na podstawie doświadczeń z okresu pilotażowego. Z czasem organizatorzy planują rozszerzenie jego zasięgu na kolejne regiony.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)