PolskaNa Śląsku rośnie bezrobocie wśród niepełnosprawnych

Na Śląsku rośnie bezrobocie wśród niepełnosprawnych

Mimo ogólnego spadku bezrobocia w woj.
śląskim, liczba pozostających bez pracy niepełnosprawnych rośnie;
ubywa natomiast zatrudniających te osoby zakładów pracy
chronionej, których liczba przez sześć lat spadła prawie o połowę
- wynika z danych organizacji niepełnosprawnych i urzędów pracy.

Problemem bezrobocia niepełnosprawnych zajęła się obradująca w Katowicach Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego (WKDS). Ze względu na wagę problemu, będzie on wkrótce omawiany podczas tzw. sejmiku osób niepełnosprawnych, w którym wezmą udział m.in. parlamentarzyści z woj. śląskiego.

Wiceprzewodniczący WKDS, reprezentujący pracodawców Leszek Marażewski, zwrócił uwagę na stopniową, ale systematyczną likwidację zakładów pracy chronionej w regionie. W 2000 roku było ich 476, w ubiegłym już tylko 275. To jedna z przyczyn wzrostu bezrobocia w tej grupie społecznej.

W końcu maja tego roku w powiatowych urzędach pracy woj. śląskiego zarejestrowanych było 8,5 tys. bezrobotnych niepełnosprawnych; 4,3 proc. wszystkich bezrobotnych. W tej grupie nie widać pozytywnych trendów, widocznych na rynku pracy. Bezrobocie w tej kategorii rośnie, podobnie jak procentowy udział niepełnosprawnych wśród wszystkich bezrobotnych.

Marażewski ubolewał, że Śląskie, jako bodaj jedyny region w kraju, nie wykorzystało możliwości udzielenia pożyczek na ratowanie zagrożonych likwidacją zakładów pracy chronionej. Wynikało to z przyjętych przez samorząd priorytetów pomocy niepełnosprawnym - postawiono m.in. na odtwarzanie lub tworzenie tzw. środków trwałych w instytucjach służących osobom niepełnosprawnym.

Bezrobocie niepełnosprawnych rośnie we wszystkich częściach regionu; najgorzej jest w subregionie częstochowskim, gdzie liczba bezrobotnych niepełnosprawnych wzrosła o blisko 159 proc.

Z danych wynika, że tylko niespełna 10 proc. zarejestrowanych ma prawo do zasiłku. Wśród zarejestrowanych niepełnosprawnych najwięcej (ponad 81 proc.) jest takich, których stan niepełnosprawności kwalifikowany jest jako lekki. Wśród ofert pracy tylko ponad 3 proc. to propozycje dla niepełnosprawnych.

Podczas obrad zwracano uwagę, że proponowane zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych mogą przyczynić się do dalszej likwidacji zakładów pracy chronionej. Chodzi m.in. o regulacje, zgodnie z którymi pracodawca ma pokrywać składki ZUS pracownika niepełnosprawnego, a refundacja ich ze środków PFRON ma następować dopiero po dwóch miesiącach. Właśnie o tym niepełnosprawni i pracodawcy chcą rozmawiać z posłami.

W zwiększeniu zatrudniania niepełnosprawnych mają pomóc kampanie społeczne. Jedną z nich była akcja "Pełnoprawni-niepełnosprawni", w ramach której na antenie katowickiego oddziału TVP przez rok wyemitowano blisko 50 materiałów, które miały pobudzić zainteresowanie sytuacją zawodową niepełnosprawnych.

Był to wspólny projekt Agencji Rozwoju Lokalnego Agrotur i TVP3 Katowice. Jego celem było przełamanie negatywnych stereotypów i upowszechnianie zatrudnienia niepełnosprawnych. W ramach akcji przygotowano kampanię informacyjną, uruchomiono specjalistyczny portal internetowy oraz punkt konsultacyjny dla przedsiębiorców.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)