Na Sardynii odkryto fenicki grób
Włoscy archeolodzy odkryli na Sardynii fenicki grób sprzed 2500 lat. Według ekspertów, jest to bardzo spektakularne odkrycie, ponieważ w odkrytym grobie znajdują się posągi i płaskorzeźby, które w fenickiej sztuce były czymś bardzo rzadkim.
Według archeologa Piera Bartoloniego, kierującego wykopaliskami, odkrycie jest ponadto dowodem na to, że Fenicjanie żyli na Sardynii już w 5 wieku przed Chrystusem.
Płaskorzeźba kartagińskiego boga, odkryta u wejścia do grobu, jest odkryciem jedynym w swoim rodzaju, ponieważ we Włoszech nie znaleziono do tej pory rzeźby fenickiego bóstwa rozmiarów dorosłego człowieka. Według Bartoloniego, bóstwo miało strzec grobu i odstraszać hieny cmentarne.
Fenicjanie zamieszkiwali początkowo wybrzeże morza Czerwonego, potem wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego terytorium północnej Afryki. Przez wieki walczyli z Rzymianami o panowanie w basenie Morza Śródziemnego. Kolonie Fenicji znajdowały się na Cyprze, Sycylii, Sardynii, północnym wybrzeżu Afryki, czyli w Kartaginie, na Balearach i południowo-wschodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego.(iza)