PolskaNa pomoc dzieciom!

Na pomoc dzieciom!

Na pomoc dzieciom!
Źródło zdjęć: © AFP
14.12.2005 08:30, aktualizacja: 14.12.2005 10:01

UNICEF alarmuje, że świat musi wzmocnić swoje działania na rzecz poprawy życia dzieci. Według opublikowanego dziś raportu organizacji, setki milionów dzieci na świecie cierpią z powodu okrutnego wykorzystywania. Dziesiątki milionów żyją na ulicy, a setki tysięcy jest uwikłanych w konflikty zbrojne. UNICEF szacuje, że prawie 8,5 miliona nieletnich zmuszanych jest do niewolniczej pracy, a 2 miliony do świadczenia usług seksualnych.

Najgorzej jest w krajach muzułmańskiej Afryki i na terenach południowej Azji. Raport podkreśla, że w krajach Trzeciego Świata ponad połowa dzieci nie jest rejestrowana po urodzeniu. Zdaniem Zofii Dulskiej z Polskiego Komitetu UNICEF - takie dzieci stają się bezpaństwowcami - nie są obywatelami żadnego kraju. W ten sposób są pozbawione opieki medycznej, nie chodzą też do szkoły.

UNICEF zwraca uwagę, że w krajach rozwijających się miliony dzieci są zmuszane do świadczenia usług o charakterze seksualnym, walczą na frontach wojennych lub są sprzedawane do niewoli.

Działaczka organizacji podkreśla jednak, że ten problem dotyczy także wielkich, cywilizowanych krajów. UNICEF uwolnił ostatnio pewną afrykańską dziewczynkę, uwięzioną i wykorzystywaną w jednym z domów w Londynie. Została ona wywieziona z rodzinnego domu w Afryce i zmuszana do ciężkiej pracy.

Raport bardzo mało miejsca poświęca Europie i Polsce. Ale działacze organizacji pozarządowych podkreślają, że tych problemów nie wolno bagatelizować. Monika Sajkowska z Fundacji Dzieci Niczyje alarmuje, że Polska jest krajem tranzytowym w handlu dziećmi. Przez nasz kraj transportowane są dzieci z Europy wschodniej na zachód.

Zdaniem Komitetu Ochrony Praw Dziecka większość problemów dzieci w Polsce wynika z agresji i przemocy w domu. Dyrektor Komitetu, Magdalena Rutkiewicz twierdzi, że najgorsze skutki dla dziecka wywołuje tak zwana przemoc psychiczna. Jest ona trudna do wykrycia, a także trudna do udowodnienia w czasie postępowania sądowego.

Magdalena Rutkiewicz podkreśla, że problemów dzieci nie da się opisać liczbami. Uważa, że w Polsce brakuje odpowiednich przepisów prawa, które chroniłyby dzieci i gwarantowały im bezstresowe przesłuchania, na przykład w sprawach o wykorzystywanie seksualne.

UNICEF od blisko 60 lat zajmuje się problemami dzieci na świecie. Organizacja publikuje swoje raporty w grudniu każdego roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także