Trwa ładowanie...
świat

Na pomoc dzieciom!

UNICEF alarmuje, że świat musi wzmocnić swoje działania na rzecz poprawy życia dzieci. Według opublikowanego dziś raportu organizacji, setki milionów dzieci na świecie cierpią z powodu okrutnego wykorzystywania. Dziesiątki milionów żyją na ulicy, a setki tysięcy jest uwikłanych w konflikty zbrojne. UNICEF szacuje, że prawie 8,5 miliona nieletnich zmuszanych jest do niewolniczej pracy, a 2 miliony do świadczenia usług seksualnych.

Share
Na pomoc dzieciom!
Źródło: AFP
d15c7on

Najgorzej jest w krajach muzułmańskiej Afryki i na terenach południowej Azji. Raport podkreśla, że w krajach Trzeciego Świata ponad połowa dzieci nie jest rejestrowana po urodzeniu. Zdaniem Zofii Dulskiej z Polskiego Komitetu UNICEF - takie dzieci stają się bezpaństwowcami - nie są obywatelami żadnego kraju. W ten sposób są pozbawione opieki medycznej, nie chodzą też do szkoły.

UNICEF zwraca uwagę, że w krajach rozwijających się miliony dzieci są zmuszane do świadczenia usług o charakterze seksualnym, walczą na frontach wojennych lub są sprzedawane do niewoli.

d15c7on

Działaczka organizacji podkreśla jednak, że ten problem dotyczy także wielkich, cywilizowanych krajów. UNICEF uwolnił ostatnio pewną afrykańską dziewczynkę, uwięzioną i wykorzystywaną w jednym z domów w Londynie. Została ona wywieziona z rodzinnego domu w Afryce i zmuszana do ciężkiej pracy.

Raport bardzo mało miejsca poświęca Europie i Polsce. Ale działacze organizacji pozarządowych podkreślają, że tych problemów nie wolno bagatelizować. Monika Sajkowska z Fundacji Dzieci Niczyje alarmuje, że Polska jest krajem tranzytowym w handlu dziećmi. Przez nasz kraj transportowane są dzieci z Europy wschodniej na zachód.

Zdaniem Komitetu Ochrony Praw Dziecka większość problemów dzieci w Polsce wynika z agresji i przemocy w domu. Dyrektor Komitetu, Magdalena Rutkiewicz twierdzi, że najgorsze skutki dla dziecka wywołuje tak zwana przemoc psychiczna. Jest ona trudna do wykrycia, a także trudna do udowodnienia w czasie postępowania sądowego.

Magdalena Rutkiewicz podkreśla, że problemów dzieci nie da się opisać liczbami. Uważa, że w Polsce brakuje odpowiednich przepisów prawa, które chroniłyby dzieci i gwarantowały im bezstresowe przesłuchania, na przykład w sprawach o wykorzystywanie seksualne.

UNICEF od blisko 60 lat zajmuje się problemami dzieci na świecie. Organizacja publikuje swoje raporty w grudniu każdego roku.

d15c7on

Podziel się opinią

Share
d15c7on
d15c7on
Więcej tematów