Trwa ładowanie...
d16ccz2
d16ccz2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Na planecie HD-209458bi może być życie

Na jeszcze jednej planecie w głębi kosmosu wykryto molekuły niezbędne do narodzenia się życia - poinformował badacz z Laboratorium Napędów Odrzutowych w Pasadenie (Kalifornia) Mark Swain.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d16ccz2

Naukowiec powiedział, że gazowa planeta, przewyższająca rozmiarami Jowisza, obraca się wokół gwiazdy, znajdującej się od nas w odległości około 150 lat świetlnych w gwiazdozbiorze Pegaz. Otrzymała nazwę HD-209458bi. Planetę znaleziono z pomocą orbitalnych teleskopów Hubble i Spitzer, wyposażonych w podczerwone spektrometry.

- To już druga planeta poza naszym Układem Słonecznym, na której odkryto wodę, metan i dwutlenek węgla, niezbędne dla procesów biologicznych - powiedział Swain. - Zwiększa to prawdopodobieństwo, że możemy znaleźć związki organiczne na egzoplanetach o twardej powierzchni, na podobieństwo naszej Ziemi - dodał.

Pierwszą planetę, także gazową, ze śladami związków organicznych, Swain ze współpracownikami odkrył w ubiegłym roku. Jest ona oddalona od Ziemi o 63 lata świetlne.

d16ccz2

Egzoplanetami nazywa się ciała niebieskie krążące na orbitach gwiazd. Dotychczas naukowcy zdołali odkryć około 300 takich planet, jednakże praktycznie wszystkie są gazowymi gigantami i wątpliwe jest, aby mogło się tam pojawić życie.

Podziel się opinią

Share

d16ccz2

d16ccz2
d16ccz2
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów