Trwa ładowanie...
dgtzz70
dgtzz70

Na planecie HD-209458bi może być życie

Na jeszcze jednej planecie w głębi kosmosu wykryto molekuły niezbędne do narodzenia się życia - poinformował badacz z Laboratorium Napędów Odrzutowych w Pasadenie (Kalifornia) Mark Swain.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dgtzz70

Naukowiec powiedział, że gazowa planeta, przewyższająca rozmiarami Jowisza, obraca się wokół gwiazdy, znajdującej się od nas w odległości około 150 lat świetlnych w gwiazdozbiorze Pegaz. Otrzymała nazwę HD-209458bi. Planetę znaleziono z pomocą orbitalnych teleskopów Hubble i Spitzer, wyposażonych w podczerwone spektrometry.

- To już druga planeta poza naszym Układem Słonecznym, na której odkryto wodę, metan i dwutlenek węgla, niezbędne dla procesów biologicznych - powiedział Swain. - Zwiększa to prawdopodobieństwo, że możemy znaleźć związki organiczne na egzoplanetach o twardej powierzchni, na podobieństwo naszej Ziemi - dodał.

Pierwszą planetę, także gazową, ze śladami związków organicznych, Swain ze współpracownikami odkrył w ubiegłym roku. Jest ona oddalona od Ziemi o 63 lata świetlne.

Egzoplanetami nazywa się ciała niebieskie krążące na orbitach gwiazd. Dotychczas naukowcy zdołali odkryć około 300 takich planet, jednakże praktycznie wszystkie są gazowymi gigantami i wątpliwe jest, aby mogło się tam pojawić życie.

dgtzz70

Podziel się opinią

Share
dgtzz70
dgtzz70
Więcej tematów