Na pamiątkę "wielkiej ucieczki"
W Żaganiu (woj. lubuskie) ustawiono
pamiątkowy obelisk w miejscu, gdzie kończył się tunel wykopany
przez jeńców obozu Stalag Luft III. Przed 60 laty uciekło nim 80
alianckich lotników - pisze "GL".
Frydel Przemysław i Piotr Galas porządkowali wczoraj ścieżkę odtwarzającą przebieg tunelu. "To dziwne, ale gdy przed laty oglądałem film "Wielka ucieczka", nawet nie wiedziałem, że wydarzyło się to w Żaganiu" - mówi P. Frydel. "To wstyd".
Wstydzić powinniśmy się wszyscy. Niedawno jedna z gazet podała zapowiadając ten film, że obóz, z którego uciekają grające jeńców gwiazdy Hollywood, znajdował się w Bawarii. Tymczasem dla kanadyjskich, brytyjskich czy amerykańskich miłośników historii to miejsce niemal kultowe. Jeszcze ważniejsze dla tysięcy alianckich jeńców, którzy byli tutaj więzieni podczas wojny.
Żagań ma zamiar wszelkim nieporozumieniom położyć kres raz na zawsze. Na 24 marca zaplanowano uroczyste obchody 60. rocznicy słynnej wielkiej ucieczki. Swój przyjazd zapowiedzieli m.in. ambasadorowie USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Norwegii, a także sztandarowe ekipy telewizyjne.
W marcu 1944 r. z obozu Stalag Luft III uciekło 80 jeńców. W przygotowania zaangażowanych było 600 jeńców, wybudowano kilka tuneli, z których ten, którego ostatecznie użyto do ucieczki, miał ponad 100 m długości. Aby ominąć warstwę piasku i uniknąć odkrycia, dno szybu, stanowiącego początek tunelu, znajdowało się na głębokości 10 m. Przygotowując ucieczkę, jeńcy wyprodukowali lub zdobyli cywilne ubrania, dokumenty, mapy...
Niestety, o ile sam obóz - prowadzony przez niemieckich lotników - był w porównaniu z innymi jenieckimi jak sanatorium, o tyle uciekinierzy podzielili los zbiegów z innych obozów. Pięćdziesięciu z nich rozstrzelano. Do Anglii, która była celem ucieczki, dotarło ledwie trzech.(PAP)