Trwa ładowanie...
d218tat

Na Nowy Rok we Francji zmobilizowano ponad 100 000 policjantów i żandarmów

• MSW Francji: 100 tys. policjantów i żandarmów na ulicach
• Zwiększone siły bezpieczeństwa w obawie przed dżihadystami
• "Istnieje ogólne zagrożenie dla europejskich stolic"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policyjny patrol w Paryżu.
Policyjny patrol w Paryżu. (PAP/EPA, Fot: CHRISTOPHE PETIT TESSON)
d218tat

Ponad 100 000 policjantów i żandarmów zmobilizowano do czuwania nad bezpieczeństwem świętujących we Francji nadejście Nowego Roku - poinformował francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve.

W sześć tygodni po zamachach dżihadystów w stolicy Francji minister Cazeneuve zaznaczył, że "nie ma jakichś konkretnych gróźb" ataku, lecz "istnieje ogólne zagrożenie dla europejskich stolic ze strony Daesz". (Daesz to arabski akronim nazwy Państwa Islamskiego - IS).

Na posterunku w noc sylwestrową we Francji będzie także niemal 40 000 strażaków - zapewnił minister w Domont w aglomeracji paryskiej.

d218tat

Uściślił, że ze 100 000 członków sił porządkowych 11 000 będzie czuwać w Paryżu i regionie paryskim, gdzie w ubiegłym roku było ich 9000.

Około 1700 policjantów i żandarmów będzie rozlokowanych na Polach Elizejskich, gdzie tradycyjnie nadejście Nowego Roku świętują paryżanie i goście. W ubiegłym roku było tu 600 000 osób.

Chociaż w tym roku tłumy będą mniejsze i nie przewidziano też pokazu ogni sztucznych, będzie to jednak największe zgromadzenie ludzi we Francji od wprowadzenia w tym kraju stanu wyjątkowego po zamachach w dniu 13 listopada. Zginęło w nich 130 osób, a setki zostały ranne.

Mer Paryża Anne Hidalgo w wywiadzie dla "Journal du dimanche" powiedziała, że nic się na to nie poradzi i po zamachach powitanie Nowego Roku 2016 musi być skromniejsze ze względów bezpieczeństwa.

d218tat

Podziel się opinią

Share
d218tat
d218tat
Więcej tematów