Na najbliższym spotkaniu szefów dyplomacji UE i NATO m.in. o tarczy
Najbliższe spotkania ministrów spraw zagranicznych UE (23 kwietnia w Luksemburgu) i NATO (26-27 kwietnia w Oslo) będą poświęcone m.in. kwestii kontrowersyjnej amerykańskiej tarczy antyrakietowej, której elementy mają być rozmieszczone w Polsce i Czechach.
31.03.2007 | aktual.: 31.03.2007 18:15
Wcześniej, bo 19 kwietnia, temat tarczy będzie dyskutowany na posiedzeniu "wzmocnionej" Rady Północnoatlantyckiej NATO w Brukseli - obok ambasadorów wezmą w nim udział także przedstawiciele władz krajów członkowskich. Jeszcze tego samego dnia rozmowy mają być kontynuowane w ramach Rady NATO-Rosja. Prawdopodobnie w spotkaniach weźmie udział szef amerykańskiej Agencji Obrony Antyrakietowej gen. Henry Obering.
Frank-Walter Steinmeier, szef dyplomacji Niemiec, które przewodniczą w tym półroczu w UE, powiedział na spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Bremie, że on sam opowiada się za dyskusją o tarczy przede wszystkim na forum NATO. To jest w obecnej sytuacji dużo bardziej rozsądne - powiedział.
Wyjaśnił, że w ten sposób w rozmowach może brać udział strona amerykańska, a także, że przekonują go wyjaśnienia Polski, iż żadna ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Takie stanowisko przedstawiła podczas nieformalnego posiedzenia ministrów w Bremie szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga. Temat tarczy pojawił się na tym spotkaniu z inicjatywy Luksemburga.
Podkreślam cały czas, że ewentualna decyzja będzie podjęta, gdy uznamy, że ten projekt zwiększa bezpieczeństwo Polski, Stanów Zjednoczonych i międzynarodowe, w tym Unii Europejskiej - powiedziała minister Fotyga.
Deklarując gotowość do rozmów, szefowa polskiej dyplomacji zastrzegła, że Warszawa podejmie decyzję samodzielnie._ UE jest silnym zawiązkiem suwerennych państw. Ja jestem polityczną realistką, więc jestem skłonna dyskutować, ale podkreślam jedno: decyzje dotyczące lokalizacji czegokolwiek na polskim terytorium będą suwerenną decyzją polskiego państwa_ - oświadczyła.
Zdaniem Fotygi, "sprawa będzie przypuszczalnie omawiana podczas najbliższego posiedzenia NATO w Oslo" 26-27 kwietnia. Z kolei rzeczniczka szefa unijnej dyplomacji Javiera Solany Cristina Gallach poinformowała, że ministrowie postanowili wpisać kontrowersyjną kwestię do porządku obrad ministrów UE w dniu 23 kwietnia w Luksemburgu.
Dyskusje w łonie UE na temat tarczy zapowiedział w czwartek w Parlamencie Europejskim Javier Solana. Przyznał, że decyzja o ewentualnym zaangażowaniu się w budowę tarczy z Amerykanami to "suwerenna decyzja każdego kraju". Dodał jednocześnie: Każdy kraj jest suwerenny, ale UE ma własną politykę bezpieczeństwa.
USA zaproponowały, aby w Polsce i Czechach znalazły się elementy tarczy antyrakietowej, która ma chronić Stany Zjednoczone i ich sojuszników przed atakiem ze strony tzw. państw nieprzewidywalnych, jak Iran. W Polsce miałyby się znaleźć wyrzutnie rakiet przechwytujących, a w Czechach stacja radarowa.
Czeski rząd przesłał pozytywną odpowiedź na ofertę i podjął w środę oficjalne rozmowy z USA, które mają potrwać do końca roku. Minister Fotyga zapowiedziała w piątek, że Polska będzie "w bliskiej przyszłości" gotowa do rozpoczęcia negocjacji.
Rosja przeciwstawia się temu projektowi mówiąc, że stanowi zagrożenie dla jej bezpieczeństwa. (js)
Michał Kot