PolskaNa maturze egzamin z języka hiszpańskiego

Na maturze egzamin z języka hiszpańskiego

Maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z języka hiszpańskiego. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych egzaminów na maturze.

Na maturze egzamin z języka hiszpańskiego
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

Język hiszpański - obok włoskiego - należy do języków obcych najrzadziej wybieranych na maturze. Chęć zdawania hiszpańskiego zadeklarowało w tym roku 1,3 tys. abiturientów, czyli mniej niż jeden procent tegorocznych maturzystów.

Egzaminy pisemne z języka hiszpańskiego odbędą się rano i po południu. O godzinie 9.00 rozpocznie się egzamin na poziomie podstawowym, a o godzinie 14.00 na poziomie rozszerzonym.

Chęć zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 255 abiturientów.

Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, na rozszerzonym - 190 minut.

Najchętniej wybieranym przez maturzystów językiem obcym od lat jest język angielski. W tym roku do egzaminu z tego języka przystąpiło blisko 330 tys. abiturientów; egzamin odbył się 9 maja.

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o wybory maturzystów, znalazł się język niemiecki, na trzecim - język rosyjski, na czwartym - francuski. Na kolejnych znalazły się hiszpański i włoski.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 28 maja. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 28 maja.

Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 3 a 19 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 27 sierpnia, a ustnych - na 26-30 sierpnia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)