PolskaNa Marsie mogło powstać życie

Na Marsie mogło powstać życie

W swojej wczesnej młodości Mars był planetą wilgotną, o umiarkowanym klimacie, co stwarzało warunki sprzyjające zaistnieniu życia w znanych nam formach. Opublikowane w piśmie "Science" wnioski na ten temat pochodzą z analiz minerałów obecnych na powierzchni tej planety.

Na Marsie mogło powstać życie

24.04.2006 | aktual.: 24.04.2006 16:07

Z czasem Czerwona Planeta stała się niegościnnym, zimnym i suchym miejscem, usianym "kwaśnymi" skałami, nieprzyjaznym dla jakiejkolwiek formy życia, nawet dla mikroorganizmów- twierdzi główny autor publikacji, geolog z Brown University John Mustard.

Mustard oraz międzynarodowy zespół naukowców opracował najpełniejszą jak dotąd, mineralną historię Marsa. Skład powierzchni planety ustalono dzięki analizie danych z instrumentu OMEGA, znajdującego się na pokładzie europejskiej sondy Mars Express.

Ponieważ minerały powstają w ściśle określonych warunkach, badacze skał potrafią, na podstawie badań minerałów, wnioskować o klimacie planety i obecności na niej płynnej wody. Geologiczną historię Marsa podzielono na trzy ery.

Pierwsza trwała od narodzin planety (około 4,6 mld lat temu) przez 0,6 mld lat. Najstarsze skały (noszące ślady erozji i uderzeń meteorytów) świadczą o obecności minerałów powstających w obecności wody, przy umiarkowanych temperaturach i małym zakwaszeniu środowiska.

Kolejna era trwała od około 4 do 3,5 mld lat temu. Tworzył się wówczas gips i szary hematyt, występujące np. na równinie Meridiani Planum i Valles Marineris. Obecność tych skał oznacza, że w przeszłości środowisko Marsa przeobraziło się z wilgotnego i zasadowego w suche i kwasowe. Przyczyną zmian były prawdopodobnie erupcje wulkanów, które wprowadziły do atmosfery siarkę, opadającą później na powierzchnię planety.

Trzecia era trwa do dziś, a zaczęła się 3,2-3,5 mld lat temu. W tym czasie powstały minerały, których synteza nie wymaga obecności płynnej wody. Te bogate w żelazo minerały (głównie tlenki żelazowe) występują na większej części planety i świadczą o zimnym, suchym klimacie.

Eksperci podejrzewają, że jeśli jakieś żywe organizmy miały szansę powstać i rozwinąć się na Marsie, dowody na to można prawdopodobnie znaleźć w bogatych w glinki skałach i glebach na północ od wulkanicznej równiny Syrtis Major, w rejonach wąskiej i długiej depresji zwanej Nili Fossae oraz rejonie Marwth Vallis. Tereny te będą jednymi z ważniejszych, potencjalnych celów przyszłych misji na Marsa - zauważa Mustard.

Kolejne dane mineralogiczne z powierzchni Marsa prześle we wrześniu na Ziemię sonda Mars Reconnaissance Orbiter. Zdjęcia te będą 20 razy bardziej dokładne niż wykonane przez sondę Mars Express.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)