Na gazie stracisz cztery kółka
Prokuratury w Łasku i Zduńskiej Woli, jako
pierwsze w województwie łódzkim, zamierzają zabierać pijanym
kierowcom samochody na poczet grzywien, co umożliwia kodeks
postępowania karnego - zapowiada "Dziennik Łódzki".
To dobra idea - mówi Elżbieta Jurek, prokurator rejonowy w Łasku, która zwróciła się właśnie do sądu o skrócenie procedury zajmowania aut. W ciągu siedmiu dni od zatrzymania kierowcy możemy wydać zaświadczenie o zabezpieczeniu jego mienia. Następnie sąd nadaje klauzulę wykonalności. Problem w tym, że trzeba na nią czekać nawet kilka miesięcy. Dopiero później do pracy może przystąpić komornik.
Barbara Kochanowska-Szewczyk, prokurator rejonowy w Zduńskiej Woli, uważa, że zajmowanie samochodów może być skutecznym sposobem na pijanych kierowców. Wprawdzie każda sprawa jest traktowana indywidualnie, ale jeżeli zdarzy się, że ktoś był kilkakrotnie karany za jadę w stanie nietrzeźwym i nic sobie z tego nie robi, to może taką karę dostać - podkreśla pani prokurator. Podobnie, gdy zaistnieje obawa, że ktoś chce ukryć majątek i uchylać się od płatności.
Samochody są od niedawna zajmowane w Wielkopolsce, a na Podlasiu Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku wydała takie zalecenia dla podległych jej prokuratur okręgowych. Małgorzata Glapska-Dutkiewicz z Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi twierdzi, że w województwie łódzkim dotąd takiej decyzji jeszcze nie podjęto, ale przypomina, że każdy prokurator jest niezawisły.
W ubiegłym miesiącu na drogach regionu złapano 1.130 pijanych kierowców; od początku roku ponad 10 tysięcy. Codziennie zatrzymywani są kolejni.