Na drogach lód, śnieg i błoto
Padający śnieg i temperatury w okolicach zera utrudniają jazdę w całym kraju. Na drogach zalega śnieg i błoto pośniegowe, w wielu miejscach występuje też lód.
Jazdę po drogach Podkarpacia utrudnia śliskie błoto pośniegowe i zajeżdżony śnieg. Wszystkie drogi są jednak przejezdne - zapewniają drogowcy. Miejscami dodatkowym utrudnieniem są koleiny i lód. Najgorsze warunki kierowcy napotkają na drodze wojewódzkiej nr 889 na odcinku Wygnanka–Nowotaniec, gdzie wprowadzono ruch jednostronny ze względu na boczne zaspy śniegu zwężające drogę.
Obfite opady śniegu i śniegu z deszczem utrudniły warunki drogowe w Małopolsce. Wprawdzie wszystkie drogi są przejezdne, ale ich nawierzchnie pokrywa warstwa błota pośniegowego albo zajeżdżonego śniegu. Może występować oblodzenie. Błoto pośniegowe kierowcy napotkają m.in. na "zakopiance" i krajowej "czwórce". W górskich rejonach "zakopianki" nawierzchnia jest biała i ciężkie samochody mogą utknąć na podjazdach. Jak poinformowała dyżurna zimowego utrzymania dróg krakowskiego oddziału Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Anna Natuszek, na drogach pracuje 99% sprzętu i w ciągu dnia sytuacja powinna stabilizować się.
W woj. łódzkim wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne, ale na większości z nich rano występowała lokalnie śliskość - podał łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Śliską nawierzchnię napotkają kierowcy na całym odcinku drogi nr 8 Warszawa-Wrocław, od granic z woj. mazowieckim przez Rawę Mazowiecką, Piotrków Trybunalski, Wieluń do zachodnich granic woj. łódzkiego. Podobna sytuacja jest na trasie nr 91 Piotrków Trybunalski-Radomsko oraz na drodze nr 42 Działoszyn-Radomsko-Przedbórz. Kierowcy powinni uważać na śliskie jezdnie także na trasach: nr 1 z Łodzi przez Piotrków Trybunalski do Katowic, nr 72 z Łodzi do Rawy Mazowieckiej, nr 83 Sieradz-Warta, nr 45 Złoczew-Wieluń oraz nr 12 na odcinku Piotrków Trybunalski-Wadlew oraz w okolicach Wielunia.
Nocne opady śniegu na Lubelszczyźnie także spowodowały trudne warunki jazdy. Najbardziej intensywne opady wystąpiły w okolicach Zamościa i Hrubieszowa. "Wszystkie drogi w regionie są przejezdne, ale na większości kierowcy napotkają warstwę błota pośniegowego" - powiedział dyżurny z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie. W Wandzinie na drodze nr 19 z Lublina do Lubartowa przejazd utrudnia cysterna z olejem napędowym, która prawdopodobnie wpadła w poślizg i uderzyła w mur tamtejszego wiaduktu. Samochody na tym odcinku drogi mogą jechać jednym pasem jedni, ruchem kieruje policja.
W woj. śląskim warunki jazdy są trudne od poniedziałkowego popołudnia - nawet niektóre główne trasy są śliskie i pokryte rozjeżdżonym śniegiem; drogi lokalne i osiedlowe są białe. Źle jeździ się w centrach miast. Służby drogowe nie nadążają z odśnieżaniem dróg, ponieważ w niektórych rejonach śnieg nadal pada. Z utrudnieniami kierowcy muszą się liczyć, szczególnie w południowej (Podbeskidzie)
i północnej (Jura Krakowsko-Częstochowska) części województwa. Na Podbeskidziu w kilku miejscach drogi blokowały TIR-y, nie mogąc wjechać pod górę po śliskiej nawierzchni. Tak było m.in. na drodze nr 938 w kierunku Cieszyna. Droga krajowa nr 69, prowadząca z Żywca do granicy ze Słowacją w Zwardoniu, jest biała i śliska, choć posypana piaskiem i solą. Droga z Wisły do Istebnej przez Kubalonkę jest oblodzona.
Drogi krajowe w województwie świętokrzyskim są śliskie, pokryte warstwą błota i zajeżdżonego śniegu. Opady - miejscami intensywne - znacznie ograniczają widoczność. Dodatkowym utrudnieniem jest wiatr, który lokalnie nawiewa śnieg na drogi. Największe problemy mają kierowcy ciężarówek z pokonaniem podjazdów pod wzniesienia. Niektórzy kierowcy TIR-ów zjeżdżają na pobocza i czekają na poprawę warunków. Tak jest na przykład w okolicach Skarżyska Kościelnego, gdzie stoi kilka pojazdów. Szczególnie trudna sytuacja panuje na drogach w rejonie Gór Świętokrzyskich, w okolicach Nowej Słupii i Ostrowca.
W województwie opolskim panują zimowe warunki. Miejscami nawet na głównych szlakach komunikacyjnych regionu zalega warstwa zajeżdżonego śniegu, pod którym w wielu miejscach jest lód. Najtrudniej jest na drogach o najniższym standardzie zimowego utrzymania. Drogi krajowe mają nawierzchnię czarną i mokrą, miejscami utrzymuje się na nich błoto pośniegowe.