PolskaNa chorobę ten formularz

Na chorobę ten formularz


Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia bije rekordy w wydawaniu druków E-111, dających prawo do bezpłatnego leczenia w krajach Unii.

W ostatnich 50 dniach w opolskim NFZ druki na leczenie odebrało już ponad 7 tysięcy mieszkańców naszego regionu. Przykładowo w województwie mazowieckim (czyli razem z Warszawą!) wydano ich w tym samym czasie niewiele więcej, bo około 7,5 tysiąca, w dolnośląskim - 4600, w małopolskim - 4200, a w podlaskim, które jest porównywalne z Opolszczyzną pod względem liczby mieszkańców - 1800. W czwartek w opolskim oddziale NFZ padł rekord. Od godz. 8 do 20 (bo z powodu „najazdu” ubezpieczonych uruchomiono drugą zmianę) wydano 660 druków, gdy zazwyczaj wypisuje się ich codziennie od 200 do 400.

W piątek w kolejce po taki formularz czekała m.in. Katarzyna Dąbek spod Opola, która na co dzień uczy się w Kolegium Języków Obcych, a już pod koniec tego tygodnia wyjeżdża do pracy we Francji. Przyszła z wypełnionym wnioskiem, który wydrukowała sobie z internetu.
- Będę pracować przez wakacje jako opiekunka do dziecka u pewnej rodziny w okolicach Blois - zwierza się Kasia. - Co roku dużo dziewczyn z mojej szkoły podejmuje się tego zajęcia we Francji, a pośredniczy w tym firma z Paryża. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Obym zdążyła tylko z załatwieniem druku! Jan Gajowczyk z Opola w piątek rano pobrał wraz z żoną wnioski o wydanie druków, wypełnili je w domu i wrócili do funduszu ponownie przed godz. 14. W kolejce czekało kilkanaście osób.
- Wyjeżdżamy na miesiąc do Niemiec, do rodziny - tłumaczy pan Jan. - Chcemy tam zdrowo spędzić czas, ale strzeżonego...

Ludzie pobierają głównie formularze E-111, obowiązujące przy wyjazdach do krajów Unii w celach turystycznych, które od 1 czerwca są wydawane na 2 miesiące. Jako miejsce podróży podają najczęściej Niemcy, następnie - Francję, Holandię i Austrię. Pojawia się też Cypr.
- Ogromny popyt na te druki wynika z tego, że wielu mieszkańców naszego regionu ma rodzinę za granicą, zwłaszcza w Niemczech - tłumaczy Kazimierz Łukawiecki, dyrektor opolskiego oddziału NFZ. - A w tej chwili jest tam okres komunii. Poza tym mieszkańcy Opolszczyzny są bardzo zdyscyplinowani i lubią mieć przydatny dokument w domu. Niektórzy zgłosili się po druk, chociaż planują podróż dopiero za 2-3 miesiące. Tylko że niepotrzebnie blokują kolejkę...

- Z naszego nieoficjalnego rozeznania wynika, że wiele osób deklaruje wyjazd do krajów Unii w celach turystycznych, a wiadomo, że zamierza tam szukać pracy - dodaje dr Roman Kolek, zastępca dyrektora opolskiego oddziału NFZ ds. leczniczych. - Bywa, że ktoś najpierw jedzie do rodziny, a przy okazji rozgląda się za jakimś zajęciem i zostaje na dłużej. Dlatego formularz E-111 jest wydawany od chwili wystawienia tylko na dwa miesiące, aby nie dochodziło do nadużyć. Ktoś mógłby pracować np. w Niemczech na czarno, a korzystać z naszego ubezpieczenia. Za czyjeś leczenie za granicą fundusz musiałby płacić dziesięć razy więcej, niż by to kosztowało w Polsce. Poza Kasią, jadącą do Francji, niewiele osób oczekujących wczoraj w kolejce po druk E-111 było skłonnych do zwierzeń.

- My wybieramy się do Szwecji, powiedzmy, że chcemy tam pooglądać zabytki - wyjaśniają oszczędnie Diana Jaroszewicz z Ozimka i Damian Nawrotek z Tarnowa Op.

- Ludzie próbują się tłumaczyć, że mają załatwioną za granicą pracę - mówi Wioletta Dobrowolska, zajmująca się m.in. wydawaniem druków. - Ale my w to nie wnikamy, to nie nasza sprawa...

W miniony rekordowy czwartek, gdy wydano największą liczbę wniosków, ludzie psioczyli na fundusz: że trzeba długo czekać w kolejce, że nie można niczego załatwić od ręki, tylko należy fatygować się kilkakrotnie po druk.

- Apeluję o wyrozumiałość - prosi Kazimierz Łukawiecki. - Uruchomiliśmy już 9 stanowisk i myślimy o dwóch kolejnych. W razie potrzeby wprowadzimy trzecią zmianę. Jednak nasze możliwości też są ograniczone, nie mogę skierować do wydawania druków całego personelu. Łącze satelitarne, za pomocą którego sprawdzamy daną osobę w centralnym rejestrze ubezpieczonych, również ma określoną wydolność. Już i tak skróciliśmy czas druku jednego formularza z dwunastu minut - do trzech.

Czas oczekiwania na druk E-111 wynosi tydzień. W razie zdarzeń losowych, gdy ktoś nagle musi wyjechać za granicę np. z powodu śmierci krewnego - jest on wydawany od ręki. Małgorzata Fedorowicz

RADY DLA WYJEŻDŻAJĄCYCH

- wniosek o wydanie formularza m.in. E-111 można pobrać w opolskim oddziale NFZ przy ul. Głogowskiej 37, w powiatowych urzędach pracy lub można go sobie wydrukować z internetu - ze strony: www.nfz.gov.pl (trzeba wejść do działu: Nasze zdrowie w Unii Europejskiej)
- wypełniony wniosek o wydanie formularza można przesłać pocztą (oddział NFZ 45-315 Opole, ul. Głogowska 37), faksem (457 69 79) lub złożyć osobiście
- najlepiej zrobić to na 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem
- nie składać wypełnionego wniosku na 2 lub 3 miesiące przed wyjazdem, gdyż zostanie on odesłany (bo nie wiadomo, czy ktoś nie stracił uprawnienia do ubezpieczenia)
- do wniosku trzeba dołączyć: zaświadczenie z zakładu pracy, że opłaca nasze składki na ubezpieczenie zdrowotne, ostatni odcinek renty lub emerytury, a w przypadku dziecka - dokument zgłoszeniowy dla członków rodziny, potwierdzający posiadanie ubezpieczenia - wypełniony przez zakład pracy
- druk E-111 można odebrać osobiście lub dostać pocztą

OD 1 CZERWCA DRUK E-111 JEST WAŻNY

- dla osób pracujących - przez 2 miesiące od chwili wystawienia
- dla emerytów - rok
- dla uczniów - pół roku, dla studentów - 1 semestr.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)