ycipk-30rypg
tomasz kowalski

Na Broad Peak za kilkanaście godzin nastąpi załamanie pogody

Na razie nad Karakorum, gdzie zaginęli dwaj polscy himalaiści, jest pogodnie. Za kilkanaście godzin jednak pogoda diametralnie się pogorszy. - Wiatr może wiać z huraganową prędkością, niewykluczone są burze śnieżnie, a także spadek temperatury odczuwalnej do nawet -50 stopni - informuje Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Schemat wejścia na Broad Peak
Schemat wejścia na Broad Peak (www.polskihimalaizmzimowy.pl)
ycipk-30rypg

W tej chwili warunki na Broad Peak są dobre. Nad masywem Karakorum zalega układ wysokiego ciśnienia. Na wysokości 7000 m. n.p.m. temperatura odczuwalna wynosi -26 stopni, a i nie wieje zbyt mocno.

Jednak za kilkanaście godzin rozbuduje się niż i napłynie chłodny front atmosferyczny, który przyniesie burze śnieżne i huraganowy wiatr. Temperatura odczuwalna może spaść do -50 stopni.

Polacy - Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Artur Małek i Tomasz Kowalski, którzy weszli na niezdobyty do tej pory zimą ośmiotysięcznik w Karakorum - Broad Peak (8047 m) niestety mieli poważne problemy z zejściem. Dwóch: Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka biwakowali na przełęczy 7900 m, nie wiadomo w jakich warunkach. Himalaiści spędzili noc poza namiotem, co oznacza bardzo złą sytuację obu Polaków. Kierownik programu Artur Hajzer powiedział, że w związku z tym, że nie ma z nimi żadnego kontaktu trzeba uznać ich za zaginionych.

ycipk-30rypg

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-30rypg

ycipk-30rypg
ycipk-30rypg