Myśl polskich inżynierów
W środę w Warszawie odbędzie się uroczyste zakończenie konkursu Mistrz Techniki - Warszawa 2002, organizowanego przez Radę Stołeczną NOT oraz Rzeczpospolitą. Nagrody w konkursie przyznawane są autorom wybitnych i oryginalnych rozwiązań we wszystkich dziedzinach techniki.
W czterdziestej trzeciej edycji konkursu przyznano tytuł Mistrz Techniki - Warszawa 2002 oraz nagrodę NOT I stopnia autorom projektu i wdrożenia systemu samoczynnej zmiany rozstawu kół do wagonów kolejowych (o pomyśle zgłoszonym przez Poznańskie Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego piszemy obok). Tytuł Wicemistrz Techniki - Warszawa 2002 oraz nagrodę NOT I stopnia otrzymali inżynierowie Chemadeksu SA za projekt silosu na cukier o pojemności 30 tys. ton przeznaczonego dla Cukrowni Glinojeck SA.
Przyznano także trzy nagrody NOT II stopnia. Pierwszą otrzymał zespół w składzie prof. dr hab. Leon Gradoń, dr inż. Tomasz Ciach, mgr inż. Jacek Bodasiński, technik Andrzej Kaczyński oraz mgr inż. Witalis Rumiński za zautomatyzowany ciąg produkcji filtrów do oczyszczania wody i innych płynów.
Drugą nagrodę NOT II stopnia otrzymał inż. Bolesław Tync z Zakładu Elektronicznej Aparatury Pomiarowej TYBO za mostki TYBO wykorzystywane m.in. w cyfrowych termometrach, mikromanometrach i wilgotnościomierzach przeznaczonych do pracy w elektrociepłowniach, hutach, kopalniach czy browarach.
Trzecią nagrodę NOT II stopnia przyznano zespołowi z Centrum Techniki Laserowej - Laserinstruments za laserowy zestaw terapeutyczny wspomagany polem magnetycznym i falą ultradźwiękową. Wykorzystuje on tzw. terapię skojarzeniową łączącą efekty działania pulsującego pola magnetycznego małej częstotliwości i promieniowania podczerwonego lub fali ultradźwiękowej i promieniowania laserowego. Dzięki temu penetracja tkanki jest głębsza, co powoduje, że terapia staje się skuteczniejsza i szybsza.
Uroczyste zakończenie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie. (aka)