Muzyka przeciw biedzie
Na stadionie na przedmieściach
Tokio zainagurowana została największa globalna dobroczynna
impreza muzyczna - koncert Live 8, mający w ciągu dnia objąć
niemal cały świat.
Podobne koncerty odbędą się w tym dniu również w 9 innych stolicach świata a także wielu miastach - od Johannnesburga po Filadelfię, od Berlina po Barrie w Ontario. Seria koncertów rozpoczęła się na wschodzie od Tokio a zakończy na zachodzie - w miastach Stanów Zjednoczonych.
W Tokio w koncercie Live 8 bierze udział islandzka piosenkarka Bjork, amerykańska kapela rockowa Good Charlotte oraz wielu japońskich wykonawców. Jako pierwsza wystąpiła tu właśnie japońska grupa Rize.
Pomysłodawcą Live 8 jest znany irlandzki muzyk Bob Geldof. Organizuje on koncerty charytatywne na rzecz Afryki po raz drugi - pierwsze odbyły się 13 lipca 1985 roku pod hasłem "Live Aid" w Londynie i Filadelfii.
Koncerty Live 8 poprzedzają szczyt G-8, siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata i Rosji, który zbierze się w dniach 6-8 lipca w Gleneagles w Szkocji.
Jednym z tematów spotkania przywódców Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, Rosji, Włoch, Wielkiej Brytanii i USA na zamku w Gleneagles ma być bieda w Afryce.
Muzycy poprzez koncerty chcą zwrócić uwagę politykom na problemy kontynentu afrykańskiego i wywrzeć nacisk na ich polityczne rozwiązanie. Cały dochód z występów zostanie przeznaczony na walkę z głodem i chorobami w Afryce.
Bob Geldof i pozostali organizatorzy cyklu koncertów opublikowali na łamach dwóch brytyjskich dzienników "The Times" i The Independent" apel o "sprawiedliwość dla najbiedniejszych", adresowany do przywódców najbogatszych państw świata i Rosji.
"Live 8 jest po to, byście wy, wybrani przez nas przywódcy, dokonali teraz - w 2005 roku - przełomu w bitwie, po której bieda stanie się już tylko historią" - napisał Geldof w swym liście otwartym.
"Nie zawiedźcie nas. Nie twórzcie pokolenia cyników. Nie zdradźcie pragnień miliardów i nadziei najbiedniejszych" - apeluje Geldof. "Dajemy wam największe w historii przyzwolenie do działania - podkreśla. - Tak jak ludzie żądali praw wyborczych dla kobiet, zniesienia niewolnictwa czy apartheidu - tak my teraz wzywamy do położenia kresu niesprawiedliwej i absurdalnej skrajnej biedzie, która zabija codziennie, w XXI wieku, 50 tys. ludzi".
Geldof wylicza konieczne działania: dodatkowe 25 mld dolarów dla Afryki, które ponadto muszą być wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem; umorzenie długu krajom, które tego potrzebują; sprawiedliwe reguły handlu międzynarodowego. Jednocześnie jednak - podkreśla Geldof - afrykańskie rządy nie mogą być skorumpowane i pełne bandytów.
W globalnym koncercie dobroczynnym wystąpią m.in. Madonna, Stevie Wonder, Paul McCartney, Duran Duran, Elton John, Annie Lennox, Lauryn Hill, Mariah Carey, Coldplay, R.E.M., Robbie Williams, Snoop Dogg, Sting i U2.