PolskaMuzyka dawna w Jarosławiu

Muzyka dawna w Jarosławiu

Wybitni artyści z Polski, Włoch, Ukrainy,
Grecji, USA i Hiszpanii wezmą udział w XIV Międzynarodowym
Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni", który w niedzielę rozpoczyna się w Jarosławiu (Podkarpackie).

W mieście trwają ostatnie przygotowania do tej dużej, światowej imprezy - poinformowała Monika Blok ze Stowarzyszenia "Muzyka Dawna w Jarosławiu", które jest głównym organizatorem festiwalu.

Zainauguruje go niedzielna liturgia greckokatolicka pod przewodnictwem metropolity przemysko-warszawskiego tego obrządku abp. Jana Martyniaka, z udziałem cerkiewnego chóru "Osanna" ze Lwowa.

W kolejnych dniach wystąpią m. in. flecista Norbert Rodenkirchen z Niemiec, z recitalem improwizacji na temat średniowiecznych hymnów i antyfon oraz artyści włoscy, którzy zaprezentują średniowieczne laudy, w oryginalnej formie, w której dźwiękom i słowom pieśni towarzyszy element wizualny i teatralny.

Ciekawie zapowiada się też koncert chóru "Tropos" z Grecji, który wykona kompozycje bizantyjskie oraz Msza Mozarabska, niezwykle rzadko już wykonywana. Tę uroczystą mszę zaprezentuje Bractwo Śpiewacze z Andavias w Hiszpanii. W Jarosławiu można też będzie usłyszeć instrumentalną i wokalną muzykę polskiej reformacji, z udziałem chóru festiwalowego.

Wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie jednak występ Josepha Malowanego, kantora synagogi nowojorskiej przy Piątej Alei, który należy do najwybitniejszych artystów żydowskich na świecie, a w wykonywaniu hebrajskiej muzyki liturgicznej nie ma sobie równych. Nie bez racji mówi się o nim "Pavarotti synagogi".

Trwający przez tydzień festiwal zakończy 27 sierpnia uroczysta gregoriańska msza pontyfikalna, z udziałem kantorów pod kierunkiem Roberta Pożarskiego.

Imprezie towarzyszyć będą codzienne warsztaty chorału gregoriańskiego oraz seminaria z udziałem artystów biorących udział w festiwalu. W warsztatach i seminariach może uczestniczyć każdy miłośnik muzyki dawnej, a także wszyscy zainteresowani wielką różnorodnością kultur i religii, co podczas jarosławskiej imprezy uwidacznia się w sposób szczególny.

Wszystkie koncerty odbywać się będą w zabytkowych obiektach sakralnych, z których Jarosław słynie, m. in. w tamtejszej kolegiacie, cerkwi greckokatolickiej, bazylice oo. Dominikanów, opactwie ss. Benedyktynek i kościele oo. Reformatów. Natomiast kończąca festiwal msza gregoriańska zostanie odprawiona w XIV-wiecznej bazylice archikatedralnej w Przemyślu, dzięki czemu także mieszkańcy tego miasta będą mogli zasmakować uroków muzyki dawnej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)